Advertisement

ABD Hazine tahvilleri, Euro Bölgesi borç krizi endişelerinden dolayı yatırımcıların güvenli liman olarak ABD tahvillerine yönelmesi ile birlikte, 2008'den bu yana en büyük yıllık getirisini sağlamaya yöneldi.

ABD borçlanma kağıtları, Bank of America Merrill Lynch verilerine göre, Standard & Poor’s'un 5 Ağustos'ta ABD'nin kredi notunu düşürmesine karşın, 2011 yılında yüzde 9.6'lık bir getiri sağladı. Almanya tahvilleri de yüzde 9.6 kazanç sağlarken, Japonya devlet tahvilleri yüzde 2.1 ve ABD şirket tahvilleri yüzde 6.6 yükseldi. ABD Hazine tahvilleri bu yıl, hisse senetleri, emtia ve dolardan daha fazla getiri sağlamaya hazırlanıyor. Avrupa Merkez Bankası (AMB) bugün yaptığı açıklamada, bankaların AMD'de tuttukları gecelik mevduatlarının  tüm zamanların en yüksek seviyesinden geriledi. Bu hareket, Avrupa Merkez Bankası'nın kredi verme konusundaki isteksizliğini işaret ediyor.

Commerzbank AG'nin Londra ofisinden sabit getirili menkul kıymetler stratejisti David Schnautz, "Hazine kağıdı faizleri, Euro Bölgesi krizinden dolayı görülen güvenli liman alışları nedeniye oransız hale geldi" dedi ve "Mevcut seviyelerdeki faizler ABD büyüme görünümünü ve enflasyon riskini yansıtmaya yetmiyor" değerlendirmesinde bulundu.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi fazla değişmeyerek, New York saati ile 07:21'de yüzde 1.90'da kaldı. Kasım 2021'de vadesi dolacak yüzde 2 faizli tahvillerin fiyaty 100 7/8 seviyesindeydi. İki yıl vadeli ABD tahvillerinin faizi de fazla değişmeyerek yüzde 0.27'de kaldı.

Commerzbank, 10 yıl vadeli ABD tahvilinin faizimim önümüzdeki üç aylık dönemde yüzde 2'ye ve 2012 sonunda yüzde 2.90'a ulaşacağı tahmininde bulundu.