Advertisement

Avrupa borç krizinin çözümü için alınan tedbirlerin büyümeyi yavaşlatacağı endişeleri ile birlikte, euro yen karşısında Haziran 2001'den bu yana ilk kez 100 seviyesinin altına inerken, Fransız tahvilleri değer kaybetti. Avrupa hisse sentleri ise alış ağırlıklı seyrediyor.

Euro yen karşısında, Londra saati ile 12:38'de yüzde 0.7 değer kaybetti ve 16 önemli para biriminin 14'ü karşısında düştü. İngiltere Hazine tahvillerinin faizleri rekor seviyeye indi. Altın ve bakır yükseldi ve New York'ta doğal gaz vadeli kontratları iki yılı aşkın süredir ilk kez 3 dolar seviyesinin altına indi.

Küresel hisse senedi piyasaları bu yıl, Avrupa borç krizi ve yavaşlayan küresel ekonomik büyümenin riskli varlıklara yönelik talebi düşürmesinin ardından 6.3 trilyon dolar kaybetti. Financial Times Deutschland'ın haberine göre, Alman kanun yapıcılar, Avrupa İstikrar Mekanizması'na fon ilave edilmesinin hızlandırılmasına yönelik koşullar getirilmesi çağrısında bulundu. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, bugünkü kabine toplantısının ardından, bütçe açığının azaltılmasına yönelik tedbirler açıkladı.

Londra'da Standard Chartered Plc başekonomisti Gerard Lyons, "Avrupa gelecek yılın ilk yarısında derin bir resesyonla karşılaşacak" dedi ve "Avrupa dehşet bir durumda. Temel göstergeler iyi değil. Politika duruşu korkunç ve güven param parça" değerlendirmesinde bulundu.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.5 yükseldi. Endeks, 19 sektörün içinde en kötü durumda olan banka endeksindeki yüzde 33'lük gerilemenin ardından, bu yıl yüzde 12 geriledi. Bu yıl MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 18 düşerekn, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi yüzde 0.4 yükseldi.