Advertisement

ABD'de ekonomik büyümenin sanayi metallerine olan talebi destekleyeceği spekülasyonuyla bakır ikinci günde de yükselerek 2008'den beri ilk yıllık düşüşünün bir kısmını telafi etti.

ABD bu yıl yüzde 1.8 büyürken Bloomberg anketine katılan 70 ekonomistlin medyan tahminine göre ülkede büyüme gelecek sene yüzde 2.1 olarak gerçekleşecek.  

Çin'de Aralık'ta imalat sektörü verisinin (PMI) 48.7 olduğu açıklandı. Rakamın 50'den aşağı olması daralmayı işaret ediyor. Çin ve Amerika en büyük bakır tüketicileri.

Johannesburg'daki Standard Bank'ta emtia stratejisti olan Marc Ground, "Geçtiğimiz aylarda en azından Amerika'da işlerin kötü gitmediğine dair bir algı oluştu. Çin'de yavaşlama var, bu nedenle bakırın buradan destek bulacağını düşünmüyorum" dedi.

Mart teslim bakır kontratı Comex'te yüzde 1.8 yükselerek 3.4305 dolar/lb oldu. Fiyat bu yıl yüzde 34 düştü.

Londra Metal Borsası'nda (LME) ise 3 ay vadeli metal yüzde 1.7 artışla ton başına 7,551 dolardan işlem gördü. Kalay, alüminyum, kurşun, nikel ve çinko fiyatları da yükseldi.  

2011'de LME'de işlem gören altı temel metal yüzde 23 oranında değer yitirdi. Kalay yüzde 30'luk düşüşle ilk sırayı alırken alüminyum ise yüzde 19'luk değer kaybıyla en iyi performansı gösteren metal oldu.