Advertisement

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'ın euro bölgesindeki krize dair olumlu açıklamalarda bulunmasıyla Avrupa Borsaları 2 ayın zirvesine çıktı. Stoxx Europe 600 endeksi üç yıl içindeki ilk yıllık kaybının bir kısmını telafi etti.

Banco Comercial Portugues hisseleri yüzde 3.8 değer kazanırken Hellenic Telecommunications Organization ise yüzde 8.3 oranında yükseldi. Bu yılın en iyi performansını sağlık hisseleri kaydetti.

Stoxx Europe 600 endeksi bu yılı yüzde 0.8'lik artışla 244.5 puandan tamamladı. Bu, 28 Ekim'den beri en yüksek seviye. Endeks yine de bazı euro bölgesi ülkelerinde yaşanan mali krizin etkisiyle bu yıl yüzde 11 değer yitirdi ve 2008'den beri ilk kez gerilemiş oldu.  

Bugün FTSE 100 Endeksi yüzde 0.1 yükseldi. Endeks böylece bu yıl yüzde 5.6 oranında değer kaybetti. Alman DAX endeksi ise yüzde 0.9 oranında arttı ve yıllık kaybını yüzde 15'e indirdi.

Cenevre'deki Notz Stucki & Cie'den Pierre Mouton, "Bu yıl çok fazla zorlukla mücadele ettik. Eğer Ocak ayının ilk 2-3 haftasında durum iyi olursa birçok insan borsaya yönelecek. Bu konuda iyimserim" dedi.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, ''Avrupalı siyasetçilerin 2012 yılında Euro Bölgesi'nde istikrarı sağlayacağını ve Euro Bölgesi'ni birarada tutacağını'' söyledi.