Advertisement

Zhou Caixin dergisine yaptığı açıklamada, Çin para birimi Yuan'ın esnekliğini artırmayı hedeflediklerini belirterek, gelecekte döviz kuru dalgalanmalarının çok daha önemli olacağını ifade etti.

Geçen yıl 183,1 milyar dolar olan Çin'in dış ticaret fazlasının bu yıl 150 milyar doları geçmesinin beklendiğini vurgulayan Zhou, cari işlemler fazlasının da bu yıl gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 3'ü düzeyinde olmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Ekonomik büyüme hızının gelecek yıl da güçlü olmasının beklendiğine işaret eden Zhou, enflasyonu kontrol altına almanın bazı etkileri olacağını belirterek, enflasyonu içeren aciliyetin 2011 yılının ilk dönemlerindeki kadar yüksek olmadığına vurgu yaptı.

Çin Merkez Bankası Başkanı Zhou, bankanın internet sitesinde yer alan yeni yıl mesajında ise 2012 yılında ihtiyatlı para politikasını sürdüreceklerine dikkat çekerek, merkez bankasının, mali reformları derinleştireceğini, finansal piyasaların gelişimini hızlandıracağını, Döviz yönetimini iyileştireceğini ve güçlendireceğini ifade etti.

Amerikalı bazı siyasetçiler, Çin'i ihracatını desteklemek için para birimi yuanın değerini suni olarak düşük tutarak küresel piyasalarda haksız rekabet avantajı sağlamakla eleştiriyor ve Başkan Barack Obama'ya Çin'i cezalandırması için baskılarını artırıyor.

Ancak ABD yönetimi bu konuda diplomasiyi kullanmayı ve yumuşak tutum takınmayı tercih ediyor.

Bu yıl yuanın değeri ABD doları karşısında yüzde 4,7 ve Çin'in yuanı ABD doları karşısında sabitleme politikasından vazgeçtiği Haziran 2010'dan bu yana yüzde 7,7 değer kazandı.

Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 9,2, gelecek yıl ise yüzde 8,9 oranında büyümesi bekleniyor.