Advertisement

İtalyan tahvillerinin tarihindeki en kötü yılının ardından İtalya'nın teknokrat başbakanı Mario Monti, zaten resesyonda olduğu tahmin edilen  ülke ekonomisini canlandırmak için daha fazla "aspirin" talep etti ve tahvil ihalelerinde yarım trilyon euro hedefledi.

29 Aralık'ta Roma'da yıl sonu basın toplantısı veren Monti, Avrupalı maliye bakanlarının 23 Ocak'taki toplantısının öncesinde Euro Bölgesi'nin en büyük 3. ekonomisinde rekabeti ve büyümeyi destekleyici yeni adımlar atacağını söyledi. Monti, yeni planı, İtalya'nın artan borçlanma maliyetlerini düşürmeyi hedefleyen tasarruf ve büyümeye yönelik 30 milyar euroluk paketlerini de uygulamaya hazırlandığı ilk ayının ardından açıkladı.

Monti'nin şu an yalnızca tek bir aspirin almış olduğunu ve 2 taneye ihtiyacı olduğunu söyleyen New York'taki Brown Brothers Harriman&CO.'nun baş Döviz stratejisti Marc Chandler, yatırımcıların İtalya'nın ve ülkenin euroda kalmasına yönelik Avrupa'nın çözüm planlarını azımsadığına dikkat çekerek, İtalya'nın güçlü liderliğini ortaya koyabileceği araçlarını da küçümsediğini söyledi.

Euronun devamı, Euro Bölgesi'nde Yunanistan'dan sonra en büyük ikinci borçlu ülkesi İtalya'da yatıyor olabilir. 10 yıllık hazine tahvillerinin getirisi yüzde 7'ye yaklaşan İtalya'nın bu yılın ilk çeyreğinde 130 milyar euroluk borcunu itfa etmesi gerekiyor.

İtalyan hükümetine göre, 2.3 trilyon dolarlık ekonomisinin Aralık'ta sonlanan çeyrekte büyük ihtimalle resesyona girdi.