Advertisement

İngiltere imalat sanayi Aralık ayında Almanya ve Çin'e talebin artmasıyla ekonomistlerin tahminlerinden daha az daraldı.

Markit Economics ve Chartered Institute of Purchasing and Supply'ın yaptığı ankete göre, fabrika üretimi göstergesi Kasım ayındaki  47.7 seviyesinden Aralık ayında 49.6'ya yükseldi.  Bloomberg'in araştırmasına katılan 19 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre bu verinin,  47.3 puana düşmesi bekleniyordu. 50 seviyesinin altı sektörde daralmayı işaret ediyor.

İngiltere'nin en büyük ihracat piyasası Avrupa'daki borç karmaşası, imalatçılar için görünümü olumsuz etkiledi ve İngiltere Merkez Bankası ekonominin durgunlaşabileceğini açıkladı. Markit Economics, imalat sanayi endeksinin 4. çeyrek ortalamasının son 2 yılın en düşük seviyesine geldiğini söyledi.

Markit ekonomistlerinden Rob Dobson imalatın " yılın son aylarında ekonomiyi aşağı çeken bir unsur olabilir" yorumunun ardından " İmalat sanayi, şu an üretimi desteklemek için en çok birikmiş siparişleri kullanıyor. Bu sadece geçici bir iyileşme ve eğer şirketler uzun süreli durgun periyoda girmek istemiyorlarsa, genel sipariş oranlarını arttırmalılar " dedi.

Markit, Aralık'ta son 5 ayda ilk defa yeni ithalat siparişleri ölçümlerinin arttığını açıkladı. Bu artış Almanya, Çin, Güney Avrupa müşterilerinin talepleri öncülüğünde gerçekleşti.