Advertisement

ABD'de ISM İmalat Endeksi'nin de beklentilerin üzerinde gelmesiyle dünya genelinde iyimserliği artıran imalat verileri bir destek daha buldu ve New York Borsası artış kaydetti. Standard&Poor's 500 Endeksi, yeni yılın ilk işlem gününe artıda başladı.

Finansal hisselerdeki yükselişe öncülük eden ABD'nin en büyük iki bankası Bank of America Corp. ve JP Morgan Chase&Co., sırasıyla yüzde 5 ve yüzde 4.7 değerlendi. Boeing Co., kontratlarından birine sahip çıkmasının ardından yüzde 1.8 artış kaydetti. Petrol fiyatlarındaki artışın etkisiyle Chevron Corp. ve ConocoPhillips yüzde 2.1'in üzerinde yükseldi. Cisco Systems Inc., JP Morgan'ın şirketin hisselerini tavsiye etmesinin ardından yüzde 4.2 primlendi.

S&P 500 Endeksi yüzde 2.1 kazançla 1,283.70 puana çıkarken, Dow JOnes Endeksi de aynı oranda yükseldi ve 12,474.50 puandan işlem gördü.

Risk iştahındaki artışa dikkat çeken MorthCoast Asset Management LLC'de Can Slim Select Growth Fund'ı yöneten Frank Ingarra, yeni yıla olumlu bir başlangıç yapmak için yatırımcıların yeni pozisyonlar aldığını söyledi.

S&P 500 Endeksi, olumlu ekonomik verilerin, dünyanın en büyük ekonomisinin Avrupa kaynaklı sorunlara direnebileceğine ilişkin iyimserliği artırmasıyla, 3 Ekim'deki düşük seviyesinden yıl sonuna kadar yüzde 14 oranında ralli yaptı. Endeks bu yıl 2008'den bu yana ilk kez yılı ekside kapadı.

S&P 500 Endeksi 2011'de dünyanın en iyi 10. performansına sahip endeksi oldu.