Advertisement

İrlanda'nın önde gelen ekonomistleri, borç sorununa kısa vadede çözüm bulunamayacağını ve ülkeyi bir süredir zorlayan kemer sıkma politikalarının yıllarca süreceğini düşünüyor.

İrlanda'daki düşünce kuruluşlarından Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsünde (ESRI) görevli Joe Durkan, hükümetin katı mali önlemlerle borç sorununa çözüm bulma çabalarının, AB-IMF yardım programının tamamlanacağı 2015 sonrasında da devam edeceğini savundu.

Devlet kanalı RTE'de bir programa katılan Durkan, 2015 itibarıyla bütçe açığı planlandığı gibi gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 3'ü düzeyine çekilebilse bile, durumun bütünüyle toparlanabilmesi için ek tasarruflar gerekeceğini vurguladı.

ESRI'de görev yaparken, kariyerini İngiltere'deki Sussex Üniversitesinde sürdürme kararı alan ekonomist Richard Tol da kuruluştan ayrılır ayrılmaz çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Borç krizinin aşılmasının 10 yılı bulacağını belirten Tol, ESRI yetkililerinin hükümet politikalarına sert eleştiriler yöneltmekten kaçındığını ve bu anlamda bağımsız bir kuruluş olma özelliğini yitirdiğini ifade etti. Tol ayrıca, kuruluşun finansmanı konusunda bazı kuşkuların bulunduğunu ileri sürdü.

ESRI, kasım sonunda açıkladığı değerlendirme raporunda, gelecek yıl için daha önce yüzde 2,3 olarak açıkladığı büyüme tahminini yüzde 0,9'a indirmişti. Euro Bölgesi'nin borç sorununa dair belirsizliklerin, bölgedeki tüm ülkelerin mali hedefleri yerine getirmekte zorlanacağı anlamına geldiğini vurgulan ESRI, İrlanda ihracatındaki büyümenin, zayıf iç talebi ve hükümetin kemer sıkma politikalarını dengelemekte yetersiz kalacağını kaydetmişti.