Advertisement

KÜRESEL RESİM YEŞİLLENDİ

Asya'dan başlayan pozitif sinyaller Avrupa'da, Almanya'dan İsviçre'ye kadar uzandı. Ekonomiye ilişkin öncü bilgiler sunan PMI rakamlarını ABD'den gelen üretim verisiyle birleşince boğalar ralliye çıktı. ABD'de S&P 500 Endeksi %1.55 prim yaparken özellikle finansal hisseler yükselişte başı çektiler.

Finansal sektör % 5.28 prim yaparken Bankacılık Endeksi % 2.74 yükseldi. Dow Jones Endeksi % 1.47 yükseldi ve günü 12.397 puandan tamamladı, S&P 500 Endeksi ise günü 1.277'den tamamladı. ABD seansında takip edilen bir diğer açıklama ise ABD Merkez Bankası FED'den geldi. Bundan sonra daha şeffaf para politikası yürütmek adına iletişim politikasını yenileyeceğini açıklayan banka 25 Ocak'taki toplantının ardından politika faizine ilişkin görüşlerini açıklayacak. Böylece uzun vadede faizin artmayacağını geniş kitlelere daha rahat anlatacağını düşünen banka bu stratejinin büyümeye olumlu katkı yapacağını düşünüyor.

ASYA'DA TAM KATILIM VE YÜKSELİŞ

Risk iştahının küreyi samasının ardından Asya da partiye katıldı. Bugün Japonya, Avustralya ve Çin gibi büyük oyuncuların da tatiledn dönmesi ile tam kadro işlem yapan Asyalı yatırımcılar Borsalarda alıma gittiler. MSCI Asya Endeksi % 1.1 artış kaydederken, Japonya Nikkei 225 Endeksi % 1.24 yukarıda. Çin'de ise satışlar var ve Şanghay Bileşik Endeksi % 1.03 aşağıda.

Konut fiyatlarının 4 aydır düşüyor olması ve Başbakan Jiabao'nun ilk çeyrekte ekonomik sıkıntılar yaşanabileceği yönündeki uyarısı ülkede can sıkıyor. 10 Asya para biriminden oluşan ADXY Endeksi % 0.14 gerilerken Japon Yeni, Dolar'a karşı 76.66 seviyesinde ve % 0.10 yukarıda.

GÜNÜN KAZANANI EMTİA

Dolar Endeksi'ndeki göreceli zayıflık ve alım dalgasının buraya da uğraması
ile ham maddelerde yükseliş hakim. 2008 sonrasında ilk kez yıllık gerileme yaşayan ve 24 ham maddeden oluşan S&P GSCI Emtia Endeksi dün %3.4 yükseldi.

Ham petrolde İran gerginliği yalanırken son gelen olumlu ekonomik verinin de etkisi yaşanıyor. % 4 ve üzerinde değerlenen petrolde sabah saatlerinde gerileme görülüyor. ABD tipi ham petrol varil başına % 0.3 değer kaybederken 102.65 Dolar'da, Brent petrol ise 111.83'te. Diğer yandan Dolar'daki değer kayıpları ile canlanan gümüş sabah seansına % 1.33 gerileme ile başlıyor, spot altın ise % 0.21 gerileme ile 1.606 Dolar seviyesinde. Dünkü işlemlerde
spot gümüş % 6'dan fazla artarken altın da % 2'den fazla yükselmişti. Tarım emtiasında Güney Amerika'da kurak iklimin ekinlere zarar verebileceği beklentisi hakim. Bu beklentilerle artan ürünlerden buğdayda son 3 ayın zirvesi yaşanıyor. Mısır ve soyada da alımlar görülüyor. Diğer yandan sabaha realizasyon ile başlayan grupta %0.2'ye varan gerilemeler görülüyor. Dün alımlarla yükselen bakır ise bugün Çin etkisi ile geriliyor ve %1.33 düşüşte.

İÇERİDE BANKALARA HÜCUM VARDI

Risk iştahından nasibini alan Türk hisse senetleri günü % 2.96 artışla 52.859'dan tamamladı. Hacmin ve yabancı katılımının da arttığı günde banka hisseleri % 4.04 tırmandılar. En çok artan banka geçen yılın en fazla değer kaybedenlerinden ve İtalyan ortağı sebebiyle not indirimlerine maruz kalan Yapı Kredi Bankası oldu. % 7.04 artış kaydeden bankayı % 5.97 artışla İş Bankası hisseleri izledi (ISCTR). Bugün Yapı Kredi'nin ortağı Unicredit'in 10 milyar Dolar'a yaklaşan sermaye artırım palnının detayları belli oılacak.

100 Endekste düşen hisse senedi sayısı ise 5 oldu. Gösterge tahvil faizi, 2 haneye çıkan enflasyon sonrasında yükselirken işlemlere katılım sınırlı kaldı. Kapanış % 11.53'ten yapılırken hareketli cephe yine döviz tarafı oldu. Merkez Bankası'nın 350 milyon dolar sattığı ihale sonrasında piyasaya doğrudan müdahale ettiği  görüldü. Gün boyu devam eden satışlar sonrasında Dolar/TL 1.87 seviyesine inmeye çalıştı. Güne 1.8754'ten başlayan Dolar/TL'ye, 2.4455'lik Euro/TL eşlik ediyor. Sepet Kur 2.16'nın hemen altında.

Euro/Dolar 1.3038'de ve Türkiye'nin içinde yer aldığı Gelişen Avrupa kurlarında karışık seyir yaşanıyor, işlemlerde cılız değişimler görülüyor.

Bugün takip edilecek veri akışı şu şekilde :

- Euro Bölgesi'nde Aralık ayı TÜFE 12.00

- ABD'de haftalık mağaza satışları 14.45

- ABD'de Kasım ayı fabrika siparişleri 17.00Twitter.com/Gokhan_Sen
Gökhan ŞEN
Bloomberg HT Araştırma Bölümü