Advertisement

Bloomberg'in anketine göre, emtia fiyatları, son üç senede ilk kez geçen yıl düşüş gösterdikten sonra bu yıl, gelişen ekonomilerin küresel büyümeyi desteklemesi ve ham madde üreticilerinin durumlarını korumakta güçlük çektiği dönemde talebi yükseltmesinin etkisi ile yükselebilir.

Bloomberg'in anketine katılan 143 trader ve yatırımcının tahminlerinin medyanına göre, değerli metallerin bu yıl yüzde 27 ya da daha fazla, sanayi metallerinin en az yüzde 17 ve tahıl fiyatlarının yüzde 5 yükselmesi bekleniyor. Bir yıl önce, benzer bir anketin kapsadığı 15 emtianın dokuzu 2011 yılında tahmin edilen zirvelerine ulaşırken, diğer beş tanesi bu zirvelere yüzde 4'ten daha uzak kalmadı.

24 ham maddeyi içeren Standard & Poor’s GSCI Toplam Getiri Endeksi geçen yıl Nisan ayına kadar yüzde 16 yükseldi. Ancak daha sonra, Avrupa borç krizi ve Çin'de yavaşlayan büyümenin emtia talebini düşüreceği endişeleri ile yüzde 15 düştü. IMF'in tahminine göre, gelişen piyasalarda bu yılki yüzde 6.1'lik genişleme, küresel büyümenin, son 10 senenin ortalamasının üzerinde bir oran olan yüzde 4'te sürdürülmesine yardımcı olacak.

Minneapolis'te Wells Capital Management şef yatırım stratejisti James Paulsen, "Emtia grubunu yönlendiren en büyük faktör gelişen ekonomiler" dedi ve "Gelişen piyasalardaki yavaşlama yılın ilk yarısında tabanını görür ve ikinci yarıda tekrar hızlanır. Ayrıca, yalnızca resesyondan kurtulmayıp aynı zamanda büyüyen bir ABD ekonomisi de var" değerlendirmesinde bulundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Ocak 2012 Çarşamba, 12:22 Misafir emtiyalarda artış olması doların daralmasını getirir dolardaki daralma tl yi güçlendirir.tl bölgesinde kriz olmamasına rağmen yıl bazında %22 lik bir değer kaybı oluştu tl bunu birşekilde geri alacak. bence nadir olan bişey olacak ve dolar ve emtiya aynı anda geri çekilecek. dünya piyasasının bukadar çok nakit e ihtiyaç olduğu bir dönemde önümüzdeki dönemde dahada ihtiyaç duyulacak ve altın mecburen geri çekilecek. türkiyede ise tl nin güç gösterisini izleyeceğiz ve tl de aşırı bir değerlenmeye hep birlikte şahit olacağımıza isminiz kadar emin olmanızı tavsiye ederim. saygılar.