Advertisement

Avrupa hisseleri, Almanya ve Portekiz'in toplamda 6 milyar euroluk (7.8 milyar$) tahvil satmaya hazırlanmasıyla 5 ayın en yüksek seviyesinden geriledi. ABD endeks vadelileri az bir değişim gösterirken, Asya hisseleri değer kazandı.

Dünyanın en büyük rüzgar türbini üretici Vestas Wind Systems A/S, kar ve ciro tahminlerini azaltmasıyla yüzde 18 düştü.  İngiltere'nin ikinci büyük giyim kuşam perakendecisi Next Plc, gelirinin analistlerin tahminlerinin altında kalması sonucu yüzde 4.6 düştü. İtalya'nın en büyük bankası UniCredit SpA, bedelli sermaye artırımında yüzde 43 fiyat indirimi uygulamasının ardından Mart 2009'dan beri en düşük seviyesine geriledi.

Gösterge Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saatiyle 9:19'da yüzde 0.4 düşerek 250.15 seviyesine geldi. Endeks, dün ABD'de imalat sanayinin Aralık ayında 6 ayın en hızlı büyümesini göstermesi sonrası 3 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Mart vadeli Standard & Poor’s 500 Endeks kontratı bugün yüzde 0.1'den az bir düşüş gösterdi. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.1 yükseldi.

Cenevre'de Louis Capital Markets yöneticisi John Plassard " Avrupa borç krizi hiçbir zaman gerçekten azalmadı" dedi ve "2011 bir anlamda iyi bitmesine karşın 2012'de riskler devam ediyor. Hükümetler bu sene finans piyasalarında 800 milyar euro bulmalılar, en azından bu yılın ilk yarısında bu yüzden birçok piyasa volatil seyredecek" yorumunda bulundu.