Advertisement

Financial Times'ın haberine göre, İngiltere devletinin sahip olduğu Royal Bank of Scotland'ın yatırım bankacılığından çekilmesiyle ilgili detaylı bir plan hazırlığı içinde olması, yaklaşık 10,000 bankacıyı işini kaybetme tehlikesiyle yüz yüze bırakıyor.

1-2 milyar sterlinlik olması beklenen yeniden yapılandırma maliyetleriyle birlikte, işten çıkarmaların çalışılan planda en kötü senaryo olduğunu söyleyen RBS CEO'su Stephen Hester, Kasım ayında yaptığı açıklamada, 3 yıl önce işe başladığından bu yana grubun karına katkıda bulunan yatırım bankacılığının  artık verimliliğinin tükendiğini söyledi.

RBS yatırım bankası, özellikle hisse senetleri biriminde olmak üzere, yatırım bankacılığının birçok alanında güvenilir bir güç olmayı başaramazken, Avrupa'nın sıkıntılı dönemiyle birlikte yüksek maliyetli sermaye gereksinimleri düzenlemeleri, bankanın işlerini daha da zor bir hale getiriyor.

Konu hakkında bilgisi olan bir kaynak, "Yatırım bankacılığı yönetim tarafından hiçbir zaman anlaşılmadı" dedi ve "Stephen son yıllarda küçümseyen tavrını daha da arttırdı" açıklamasında bulundu.

Yatırım bankacılığı üzerindeki baskı, Noel öncesi Maliye bakanı George Osborn'un bankanın riskli bölgelerde küçülmeye gitmesi gerektiğini açıklamasıyla arttı.

Kesintilerin, üst düzeydeki işletmelerle yarışamayan, RBS'in hisse senedi faaliyetleri odaklı olması bekleniyor. Bu bölüm, geçen senenin son 9 ayında yatırım bankacılığının 5 milyarlık gelirinin sadece 623 milyonunu üretebilmişti.

Kesintilerin sonucunda yatırım bankacılığı şu anki boyutunun (19,000 çalışan) yarısına gerileyeceği ve bu birimden geriye kalan kısım da ağırlıklı olarak para piyasaları, Döviz alım-satım ve  faiz oranları alanlarında faaliyet göstereceği tahmin ediliyor.

Zamanlamanın oldukça kötü olduğuna dikkat çeken Londralı bir bankacı, kimsenin yatırım bankacılığının geleceğini tam anlamıyla göremediğini belirterek, "Ya işletmeyi yok pahasına satacaksın yada basitçe işletmeyi kapatacaksın" dedi.

RBS, Şubat ayının sonundaki yıl sonu sunumundan önce, en erken bu ayın başı gibi olmak üzere, hangi alanları satmayı yada kapatmayı planladığı konusundaki stratejilerini belirleyecek.