Advertisement

Fransa ve Macaristan'da artan borçlanma maliyetlerinin Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin yayıldığına ilişkin endişeleri artırması üzerine ABD'nin 30 yıllık hazine tahvilleri 3 günden bu yana ilk kez değerlendi ve güvenli varlık taleplerini artırdı.

Avrupa Borsaları ve euronun düşmesi ve Avrupa'nın kurtarma fonunun, 3 yıllık kağıtları satmak için gösterge faizin üzerine eklenen ektra faizi yükseltmesiyle, uzun vadeli tahviller, ABD hazine kağıtlarındaki kazançlara öncülük etti.

Gelişmiş ülkelerin borçlarını azaltma konusunda başarısız olması ve Avrupa'daki borç krizinin kötüleşmesiyle, Dünyanın en büyük tahvil fonunun yöneticisi Bill Gross, yatırımcılara ABD hazine tahvili satın almalarını tavsiye etti.

Yatırımcıların yeniden Euro Bölgesi'ndeki borç krizinden ötürü kaygılanmaya başladığını belirten RIA Capital Markets Ltd.'ın sabit gelir stratejistlerinden Nick Stamenkovic, "hisse senetleri değer kaybediyor ve riskli varlıklardan güvenli varlıklara ve 10 yıllık ABD hazine kağıtlarına kaçış var. Tahvil faizleri hâlâ daha psikolojik seviye olan yüzde 2'nin altında" dedi.

30 yıllık ABD hazine kağıtlarının getirisi 1 baz puan düşerek yüzde 3.02'ye geriledi. Yüzde 3.125 faizli Kasım 2041 vadeli tahvil 9/32 artışla 102 4/32'ye yükseldi. 10 yıllık tahvilin getirisi de 1 baz puan kayıpla yüzde 1.96'dan işlem gördü.