Advertisement

Çin'deki ufak ölçekli şirketlerin nakit sıkışıklığından ötürü zorlanacağı ve ihracattaki yavaşlamanın ekonomiyi aşağı çekeceğine dair kaygıların etkisiyle Çin Borsası 2004'ten bu yana en uzun süreli haftalık kayıp dönemine yöneldi.

SAIC Motor Co. yüzde 2 düşüşle, Çin ekonomisinin büyümesine bağımlılığı en yüksek olan tüketici şirketleri arasındaki düşüşüe öncülük etti. Ufida Software Co. bu hafta yüzde 12'yi bulan kayıplarını artırarak yüzde 3.5 daha değer kaybetti. Tianjin Tasly Pharmaceutical Co., Nisan'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi ve ilaç şirketleri arasındaki düşüşte başı çekti. Çin'in en büyük enerji üreticisi ve en değerli şirketi PetroChina Co., hükümetin petroldeki arızi vergilerin eşiğinin yükseltilmesinin ardından yüzde 1.3 artış kaydetti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.4 düşüşle 2,140.73 puana geriledi. Endeks bu kısa haftada yüzde 2.7 kayıpla, 25 Haziran 2004'te sonlanan haftadan bu yana en uzun süreli haftalık kayıp dönemine işaret etti. CSI 300 Endeksi yüzde 0.6 düşüşle 2,262.57 puandan işlem gördü.

Huaxi Securities Co.'nun analistlerinden Cao Xuefeng, likiditenin hâlâ zayıf olduğunu ve munzam karşılık oranlarında hiçbir indirim sinyali olmadığını söyledi.

Çin'deki KOBİ'ler bu hafta, yatırımcıların, nakit sıkışıklığının ön plana çıktığı 23 Ocak'taki Çİn Yeni Yılı tatilinin öncesinde bankaların zorunlu karşılık oranlarının düşürülmemiş olmasından ötürü hayal kırıklığına uğraması ile sert düşüş kaydetti. Shenzen Bileşik Endeksi, bu yılın başından bu yana kaydetmiş olduğu yüzde 7.7'ye varan kayıplarını genişleterek bugün de yüzde 1.7 düştü. ChiNext Endeksi de bugün yüzde 2.6 geriledi ve bu haftaki kayıplarını yüzde 11'e çıkardı.