Advertisement

Almanya'da fabrika siparişleri, Euro Bölgesi ekonomisinin resesyonun eşiğine gelmesi ve küresel talebin zayıflaması ile birlikte son üç yılın en hızlı düşüşünü gerçekleştidi.

Almanya'da fabrika siparişleri Kasım ayında, mevsimsel dalgalanmalardan ve enflasyondan arındırılmış rakamlarla, yüzde 4.8 geriledi. Bu veri Ekim ayında revize rakamla yüzde 5 artış göstermişti. Fabrika siparişleri, böylelikle, Ocak 2009'dan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Bloomberg News'un anketine katılan 25 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre bu verinin yüzde 1.8 düşmesi bekleniyordu.

Avrupa'daki borç krizinin büyüme görünümünü gölgelemesi ve soğuyan küresel büyümenin ihracat siparişlerini olumsuz etkilemesine karşın, bölgenin en büyük ekonomisi olan Almanya halen resesyondan kaçınabilir. Son 20 ylın en düşük seviyesindeki işsizlik oranı Tüketici Güveninin artmasına yardımcı oluyor ve iş dünyası güven endeksi Aralık ayında beklenmedik bir şekilde, ikinci ay da da yükseldi.

Münih'te Bayerische Landesbank ekonomisti Johannes Mayr, "Fabrika siparişleri geçen ay oldukça güçlüydü" dedi ve "Euro borç krizi, imalat sanayi için bir sorun ve yabancı siparişlerini olumsuz etkiliyor, ancak iç ekonominin keskin düşüşlerden kaçınılmasını sağlayacak kadar güçlü olmasını bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Euro, Almanya verisi sonrası, Londra saati ile 12:07'de fazla değişmeyerek dolar karşısında 1.2784 dolar seviyesinde kaldı. Avrupa ortak para birimi son bir ayda dolar karşısında yüzde 4.6 kaybetti.