Advertisement

Avrupa hisse senetleri, bugün açıklanacak olan ve dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD'de toprlanmanın sürdüğünü göstermesi beklenen tarım dışı istihdam verisi öncesi değer kazandı. Gösterge endeks Stoxx Europe 600 üçüncü haftaya da taşıdığı yükselişini daha da genişletti.

Dünyanın en büyük mobil telefon operatörü Vodafone Group Plc, Goldman Sachs Group Inc.'nin "al" tavsiyesi sonrası yüzde 1.9 tırmandı. İngiltere!'nin birmingham kenti merkezli pun işletmecisi Mitchells & Butlers Plc, Morgan Stanleyin hisse tavsiyesi sonrası yüzde 4.5 sıçradı. Clariant AG, UBS AG'in şirketi kilit listesine alması sonrası yüzde 2.6'lık bir ralli gerçekleştirdi.

Gösterge endeks Stoxx 600 yüzde 0.3 yükselerek, Londra saati ile 11:29'da 248.14 puana çıktı ve Almanya'da fabrika sipaişleri verisiin kasım ayında düştüğünü gösteren verinin ardından, yüzde 0.6'ya kadar çıkan kazancının bir kısmını geri verdi. Endeks bu hafta, yatırımcıların dikkatlerini beklenenden daha iyi çıkan ABD verilerine çevirmeleri ile birlikte yüzde 1.5 yükseldi. Mart vadeli  Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1'in altında bir düşüş gösterirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.9 geriledi.

Londra'da Baring Asset Management Ltd. şef yatırım stratejisti Marino Valensise, "ABD'de bir toparlanma var" dedi ve "Özel sektörden çok iyi işaretler geliyor. İşsizlik bu seviyelerden aşağı inebilir" değerlendirmesinde bulundu.

Stoxx 600 Endeksi, ABD ekonomisindeki toparlanmanın hız kazanması ve Euro Bölgesi politika yapıcıların bölgedeki borç rkzini kontrol altına alacağı yoluındaki iyimserliğin etkisi ile, 22 Eylül'de gördüğü geçen yılın en düşük seviyesinden yüzde 15'lik bir ralli gerçekleştirdi. Bugün Yunanistan, Finlandiya, ;sveç ve Norveç piyasaları tatil nedeniyle kapalı.