Advertisement

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey, İran'ın Hürmüz Boğazı'nı bir süreliğine kapayacak güce sahip olduğunu ve bu durumda, ABD'nin boğazdan geçişi yeniden açmak için harekete geçeceğini söyledi.

Dempsey, CBS'e yaptığı değerlendirmede, İran'ın Hürmüz Boğazı'nı bir süreliğine kapatabilecek imkanlara yatırım yaptığını, ancak kendilerinin de, eğer böyle bir durum olursa, bunu ortadan kaldırmak için gereken imkanlara yatırım yaptıklarını belirtti.

Dempsey, İran'ın Hürmüz Boğazı'nı kapatma çabasına girmesi durumunda, ABD'nin harekete geçeceğini ve geçiş yolunu yeniden açacağını söyledi. Aynı televizyon programında konuşan ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Umman Körfezi'ni İran Körfezi'ne bağlayan stratejik gemi geçiş noktasının bloke edilmesinin, tıpkı İran'ın nükleer silaha sahip olma çabaları gibi, ABD'nin kırmızı çizgilerini oluşturduğunu kaydetti.

ABD 31 Aralık'ta İran'a karşı ekonomik yaptırımları sıkılaştırdı ve Avrupa Birliği (AB), bu ayın sonlarına doğru, İran petrolünün satın alınmasına yönelik yasak getirilmesi konusunda adım atmaya hazırlanıyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Ocak 2012 Pazar, 23:51 Misafir arkadaşlar ne güzel altin yükselecek ilk saldirida eğer 1000 e yakin ölü olursa altin 1920 dolari gecerek ağustostaki rekorunu tazeler.yazik maddi çikarlar için nelere umut bağliyoruz.
08 Ocak 2012 Pazar, 23:31 Misafir aferin, ger ortamı davul derisi gibi abd..
08 Ocak 2012 Pazar, 22:12 Misafir neyi harekete geciyorsun..bes paraniz yok ancak cocuk kandirirsiniz siz...