Advertisement

Çin'de krediler ve para arzı büyümesi Aralık ayında ekonomistlerin beklentilerinden daha hızlı büyüdü. Bu durum, ülke merkez bankasının Avrupa ve ABD'den kaynaklanacak olası şoklara karşı hazır olunması gerektiği uyarısında bulunması ile birlikte, parasal koşullarda gevşeme olabileceğini işaret ediyor.

Çin'de yeni krediler Aralık ayında 640.5 milyar yuan (101 milyar dolar) seviyesinde gerçekleşti. Bu tutar, Bloomberg News'un anketine katılan 18 ekonomistin tümünün tahmininin üzerinde gerçekleşti. M2 para arzı ise aynı dönemde yüzde 13.6 arttı. Bloomberg'in anketine katılan 18 ekonomistin tahöinlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 12.9 artması bekleniyordu. Çin Merkez Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan, dün yaptığı açıklamada, ülkesinin Avrupa'daki borç krizinden ve belirsiz ABD ekonomik görünümünden kaynaklanacak olası şoklara karşı hazır olması gerektiğini söyledi.

JPMorgan Chase & Co., bugünkü değerlendirmesinde, Çin Merkez Bankası'nın bu hafta, geçen ayki zorunlu karşılık faiz indirimini büyük ihtimalle tekrarlayacağını belirtti.

Hong Kong'da Australia & New Zealand Banking Group Ltd. ekonomisti ve daha önce Dünya Bankası'nda çalışan Liu Li-Gang, "Bu, beklenenden daha iyi bir parasal veri ve parasal koşulların gevşemeye başladığını işaret ediyor" dedi ve merkez bankasının 23 Ocak'ta başlayacak Çin yeni yıl tatili öncesi zorunlu karşılıkları tekrar düşürebileceği tahmininde bulundu. Liu Li-Gang, "Bu gevşeme Çin ekonomisinde yumuşak inişin sağlanmasına yardımcı olacak" dedi.