Advertisement

Euroyu 3 ay içinde kurtaracak ve ayakta tutacak büyük planı görüşmek üzere bugün Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 2012'nin ilk buluşmasını gerçekleştirecek.

İki lider, 9 Aralık'taki zirvede üzerinde  anlaşılmış olan Euro'nun 17 ülkesinde mali birliğin sıkılaştırılmasına yönelik kuralların üzerinde çalışacak ve detaylandıracak. Fransız ve Alman liderler, bugün saat TSİ 12:00'de Berlin'de resmi görüşme gerçekleştirecek ve ardından TSİ 14:30'da birlikte basın toplantısı düzenleyecekler.

Merkel ve Sarkozy, Mart'ta yeni kuralların uygulamaya geçirilmesine yönelik bir plan üzerinde duruyor. Yunanistan'da 2 yıl önce başlayan borç krizi Euro Bölgesi'nin merkezine doğru ilerlerken, liderler yatırımcıları, euroyu ayakta tutabileceklerine ve riskleri kontrol altına alabileceklerine ikna etme konusunda sıkıntı yaşıyor.

Frankfurt'taki Barclays Capital'in kıdemli Avrupa ekonomisti Thomas Harjes, 6 Ocak'ta kaleme aldığı notunda, liderlerin, mali bir anlaşmayı hak eden, sağlam ve istikrarlı bir Euro Bölgesi için acil bir vizyona ihtiyacı olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz yıl ABD doları karşısındaki kayıplarını genişleten euro, bu yıl da yüzde 1.7 aşağıda seyrediyor. Euro, yalnızca son 6 ayda, dolara karşı yüzde 9.4 geriledi.

Euro Bölgesi'ndeki borçlanma maliyetleri de yükselişini sürdürüyor.  Ekonominin  yavaşladığı esnada İspanya'nın bütçe açığını azaltmakta zorlanacağına ilişkin endişeler üzerine, 10 yıllık İspanyol tahvilinin getirisi geçtiğimiz hafta 17 yılın en büyük sıçramasını kaydederek, diğer borçlu ülkelerdeki faizleri de tetikledi.

İspanya, İtalya, Hollanda, Avustrurya ve Almanya, bu hafta yine tahvil ihaleleri düzenleyerek, piyasa güvenini test edecek.