Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin büyümeyi tehdit ettiği dönemde Almanya ve Fransa'nın liderlerinin görüşmesinin öncesinde euro, yen karşısında 11 yılın en düşüğüne gerilerken, yüzde 0.3 değer kaybettiği dolar karşısında da 16 ayın en düşük seviyesine yaklaştı.

Avrupa'nın ortak para birimi euro, yarın açıklanacak olan ve Kasım ayında Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da sanayi üretiminin geriledeğine işaret etmesi beklenen raporun öncesinde, önemli para birimlerinin çoğunluğu karşısında değer kaybetti. Dolar, geçtiğimiz hafta ABD'de istihdam piyasasının güçlendiğine yönelik sinyallerin etkisiyle primlendi. Avustralya doları, ülkede perakende satışlarının Kasım ayında beklenmedik şekilde durağanlaştığına işaret eden verinin sonrasında geri çekildi. Filipin pezosu ise ihracat rakamlarının öncesinde 3. gününde de zayıfladı.

Siyasi gürültünün görülmeye devam edileceğini, ancak bu cızırtıların euroyu asıl etkileyen faktörlerden uzaklaştırdığını belirten Bank of New Zealand Ltd.'ın Döviz stratejistlerinden Mike Jones, "Avrupa'daki büyüme sorun olmaya devam ettikçe, euro, ABD doları, yen ve büyük ihtimalle diğer önemli para birimleri karşısında düşük performans göstermeyi sürdürecek" dedi.

Euro bugün yen karşısında yüzde 0.2 düşüşle 97.74 seviyesine geriledi. Euro/Yen, daha erken saatlerde 97.28 seviyesinden Aralık 2000'den bu yana en düşük seviyesine işaret etmişti. Daha erken saatlerde dolar karşısında  1.2666 seviyesinden Eylül 2010'dan bu yana en düşük düzeyine kadar gerileyen euro, yüzde 0.1 aşağıda 1.2704'lerde seyrediyor. Dolar/Yen paritesi büyük değişiklik kaydetmedi ve 76.93 yenden işlem görüyor. Avustralya doları, ABD doları karşısında yüzde 0.6 değer kaybederek 1.0169 seviyesine geri çekildi.