Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'de yeni kredi ve para arzının Aralık ayında beklentinin üzerinde yükselmesi üzerine, Pekin hükümetinin ekonominin yavaşlamasından ötürü nakit sıkışıklığını azaltmaya yönelik adımlarını artırdığının speküle edilmesi, Çin hisselerine değer kazandırdı. Çin Borsası son 3 haftanın en büyük yükselişine işaret etti.

China Merchants Bank Co. ve China Construction Bank Corp., para arzının Temmuz ayından bu yana en hızlı artışını kaydetmesinin ardından bankalar arasındaki yükselişe öncülük etti. Çin'in en büyük kömür üreticisi China Shenhua Energy Co., yeni kredilerdeki büyümenin emtia talebini destekleyeceğine yönelik beklentilerin etkisiyle 10 ayın en büyük değerlenmesini kaydetti. Anhui Conch Cement Co., Xinhua Haber Ajansı'nın bankacılık düzenleme kurulunun, uygun fiyatlı konut inşaatları için kredi taleplerini garantiye alacağını yazmasının ardından yüzde 3.2 yükseldi.

Parasal genişlemede dönüm noktasının başladığına yönelik kanıtların arttığını, bunun da hisseleri desteklediğini belirten Dazhong Insurance Co.'nun fon yöneticilerinden Wu Kan, bu durumdan
 düşük değerleme döngüsünde kıvranan hisse senetlerinin yararlanacağını söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.3 kazançla 2,192.27 puana yükseldi ve 16 Aralık'tan bu yana en büyük artışına yöneldi. CSI 300 Endeksi yüzde 1.6 yükselerek 2,327.84 puana çıktı. Asya'da işlem gören Çin şirketlerinin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi, 6 Ocak'ta yüzde 1.4 düştü.

Şanghay Bileşik Endeksi bu yılın ilk işlem haftasında, kredi sıkışıklığının şirket kazançlarını olumsuz etkileyeceğine ilişkin endişeler sebebiyle yüzde 1.6 geriledi ve 2011'de kaydetmiş olduğu yüzde 22'lik kayıbı genişletti. Gösterge para piyasası oranı, geçtiğimiz hafta Çin Merkez Bankası'nın nakit sıkıntısını gevşetmeye yönelik tahvil satışı yapmaktan kaçınması üzerine, Kasım ayından bu yana en sert haftalık düşüşünü kaydetti. Endekste yer alan hisse senetleri, tahmini kazançların 9 katından fiyatlanıyor.