Advertisement

Altın Avrupa ve İran'dan gelen haberlerden destek buluyor. Almanya ve Fransa liderlerinin krize dair görüşmesi öncesinde dolar euro karşısında neredeyse 16 ayın en yüksek seviyesini gördü. Daha sonra ise yüzde 0.2 geriledi. Öte yandan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey, İran'ın Hürmüz Boğazı'nı kapatması durumunda ABD olarak boğazı tekrar açmak için harekete geçecekleri uyarısında bulundu.

Londra'daki TheBullionDesk.com'da analist olan James Moore, metalin euro'daki toparlanmayla desteklendiğini söyledi. Moore, borç endişeleri ve İran'la Batı arasındaki gerilim göz önüne alındığında yatırım talebinin artabileceğini belirtti.

Londra'da spot altının ons fiyatı 96 sent arttı ve 1,618.91 dolar oldu. Erken saatlerde yüzde 0.8 düşen fiyatlar geçen hafta yüzde 3.5 değerlenmişti. Şubat teslim altının onsu Comex'te yüzde 0.2 arttı ve 1,620 dolardan işlem gördü.

Yatırımcıların hisse veya Döviz yerine metale yönelmesiyle 2011'de altın yüzde 10 değer kazandı ve böylece 11 yıl üst üste yükseldi.

Sarı maden Eylül'de 1,921.15 dolarla rekor kırmasından bu yana yüzde 16 değer yitirdi.