Advertisement

İsviçre Merkez Bankası (SNB) Başkanı Philipp Hildebrand, görevinden istifa etti.

Hildebrand, istifasının ardından düzenlediği basın toplantısında, son birkaç haftanın oldukça zor geçtiğini belirterek, istifası ile bankanın bütünlüğünü korumak istediğini ifade etti.

Eşinin ticari işlemleriyle ilgili bilgisi olmadığını kaydeden Hildebrand, istifasının bankanın kredibilitesinin sürdürülmesine katkı sağlayacağını söyledi.

Zürih merkezli Weltwoche dergisi, Hildebrand'ın geçen yıl Mart ve Ekim ayları arasında birkaç kez büyük miktarda dolar işlemi yaptığını, SNB'nin, 6 Eylül 2011 tarihinde 1,20 İsviçre frankını 1 euroya sabitlemeden üç hafta önce 15 Ağustos 2011 tarihinde iki ayrı işlemde yarım milyon doların üzerinde dolar satın aldığını yazmıştı.

SNB'nin sabitleme kararından sonra frankın değeri dolar dahil diğer önemli para birimleri karşısında yüzde 8 kadar değer kaybetti.

Dergi, Hildebrand'ın, SNB'nin, 6 Eylül 2011 tarihinde ''İsviçre frankının aşırı değerli olduğunu'' belirterek 1,20 frankı 1 euroya sabitleme kararından üç hafta sonra elindeki dolarları satarak 83 bin dolar (75 bin İsviçre frankı) kar ettiğini ileri sürmüştü.

BU HABERE YORUM YAZ
 
10 Ocak 2012 Salı, 04:22 Misafir ne güzel iş keşke benimde bi yakınım merkez bankasında olsa loto dan piyangodan daha iyi valla şu müdahaleleri önceden bi haber alsak ne güzel olurdu :) ama adamı 83000 dolar için harcamışlarsa gerçekten yazık olmuş ne var yani herkes neler neler yapıyor