Advertisement

Dünyanın önde gelen ekonomileri ABD ve Avustralya'daki güçlü ekonomik veriler ve Çin'de yavaşlayan ticaretin gevşek para politikasına imkan tanıyacağının speküle edilmesi, Asya hisselerine değer kazandırdı. MSCI Asya Pasifik Endeksi 1 haftanın en büyük sıçramasını kaydetti.

China Merchants Bank Co., ithalat ve ihracat büyümesindeki yavaşlamanın, Pekin Hükümeti'nin enflasyon karşıtı politikalarını gevşetmesine neden olacağına yönelik spekülasyonu artırmasıyla, Çin'deki bankalardaki yükselişe öncülük etti. Avustralyalı inşaat malzemeleri tedarikçisi James Hardie Industries SE yüzde 3 değerlendi. satışlarının yüzde 44'ünü Kuzey Amerika'da gerçekleştiren Japon otomobil üreticisi Honda Motor Co. yüzde 1.4 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.1 kazançla 115.93 puana yükseldi. Endekste düşüş kaydeden her hisseye karşılık 3 hisse değerlendi. Çin'den ABD'ye imalat büyümesinin küresel ekonomiye duyulan güveni artırmasıyla endeks geçtiğimiz hafta yüzde 0.9 artış kaydetmişti. Hisse senetlerindeki kazançlar haftanın sonuna doğru Fransa'nın tahvil ihalesinde borçlanma maliyetinin yükselmesiyle durmuştu.

ABD ekonomisinin düzlüğe çıktığına yönelik bir iyimserliğin olduğuna dikkat çeken Russell Investment Group'un Sidney'deki Asya Pasifik bölgesi yatırım stratejisti Andrew Pease, Pekin'deki yasakoyucuların aşağı yönlü risklere odaklanmış olduğunu, bu sebeple yılın ilk yarısında parasal genişleme beklenilebileceğini söyledi.

Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.3 yükseldi. Endeks dün gece yatırımcıların çeyrek bilanço rakamlarına odaklanması ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nın bu ayın sonuna kadar Avrupa için bütçe kuralları düzenlemelerini tamamlayacaklarını açıklamalarının ardından yüzde 0.2 kazanç sağladı.