Advertisement

Alcoa Inc.'in beklenti dahilinde bir tablo açıklaması ile ABD'de dördüncü çeyrek bilanço sezonunun başlamasının ardından ABD endeks vadelileri artış kaydetti ve Standar&Poor's 500 Endeksi'nin 2. gününde de yükseleceğinin sinyalini verdi.

Alcoa, seans öncesi işlemlerde yüzde 2.4 değerlenirken, Apple Inc. de yüzde 0.8 kazanç sağladı. Off-shore petrol hizmetleri şirketi Schlumberger Ltd., ham petrol fiyatlarının 4 günden bu yana ilk yükselişine işaret etmesi üzerine yüzde 1.8 primlendi.

Mart teslimatlı S&P 500 Vadeli KOntratları yüzde 0.9 kazançla 1,286.9 puana çıktı. S&P 500 Endeksi dün yüzde 0.2 artış kaydederek geçtiğimiz hafta başladığı ralliyi devam ettirmişti. Dow Jones Endeks Vadelileri yüzde 0.8 yükselerek 12,439 puandan işlem gördü.

Yatırımcıların, özellikle ABD ve Asya'da küresel makro-ekonominin sanıldığı kadar zayıf olmadığını belirten Londra'daki Royal Bank of Scotland Group Plc'nin hisse senedi stratejistlerinden Graham Bishop, Avrupa'dan da daha büyüme odaklı çözüm politikaları üretilmeye başlandığını, bunun da beklentiyi yükseltebileceğini söyledi.

Ayağa kalkmaya çalışan ekonominin Avrupa'daki krizle karşı karşıya kalmasının, özellikle küresel satışlara bağımlılığı yüksek olan Amerikan şirketlerinin 2011'deki kârlarını azalttı. Amerikan şirketlerinin 2011'i son 2 yılın en düşük kâr büyümesi ile kapadığı tahmin ediliyor. 11 çeyrektir analistlerin tahminlerinin üzerinde kâr açıklamış olan S&P 500 şirketlerinin hisse başı kârlarının Eylül-Aralık döneminde yüzde 6 artmış olması bekleniyor.