Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Avrupa'daki borç krizinin Asya ihracatını olumsuz etkileyeceği endişelerinin, ABD ekonomisinin toparlanmakta olduğu yolundaki iyimserliği dengelemesi ile birlikte, artı ile eksi bölgeleri arasında dalgalanıyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, gün içinde yüzde 0.1 düşmesinin ardından, yüzde 0.1 yükselerek Hong Kong saati ile 14:51'de 949.97 puan seviyesine geldi. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi , yarın açıklanacak olan Çin enflasyon rakamları öncesi yüzde 0.4 düştü. Güney Kore'nin Kospi Endeksi de yüzde 0.4 kaybetti. Filipinler Borsa Endeksi, merkez bankası başkanının dün para politikasının bu çeyrekte gevşetilebileceğini söylemesinin etkisi ile rekor seviyeye tırmandı.

Yarın açıklanacak olan Kasım ayı Avrupa sanayi üretimi verisinin, Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre daralmasını üçüncü aya da taşıması bekleniyor. Öte yandan, ABD'de yeni işe alınanların sayısı Kasım ayına kadarki üç aylık dönemde bir yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı.

Hong Kong'da Royal Bank of Canada gelişen piyasalar stratejisti Brian Jackson, "Avrupa halen, piyasaları geniş anlamda aşağıda tutuyor" dedi ve "Bu yıl zor bir yıl olacak. Ancak Avrupa2dan çözüm konusunda birşeyler çıkması durumunda, yılın ilerleyen dönemlerinde bazı fırsatlar ortaya çıkabilir" değerlendirmesinde bulundu.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 3.7 yükselirken, gelişmiş ülkelerin gösterge endeksi MSCI Dünya yüzde 2.1'lik bir yukarı hareket yaptı. Gelişen piyasalar endeksindeki şirketlerin toplam piyasa değeri, bu şirketlerin tahmini karlarının toplamının 9.7 katı düzeyinde. Gelişmiş piyasalar endeksinde ise bu oran 11.7.