Advertisement

Bugün ve yarın hisse senedi piyasalarının gündeminde Avrupa'daki tahvil ihraçları var. Almanya 5 yıllık ve İngiltere 2021 vadeli tahvil ihraçlarının ardından İsviçre 2027 vadeli tahvil ihracı gerçekleşecek. Avrupa'nın sorunlu ülkeleri İtalya ve İspanya ise yarın tahvil ihracına çıkacak. Bugünkü ihalelerin uzun vadeli olması piyasalardaki güvenli liman kabul edilen ülkelerdeki statüsünü ve yarınki ihraçlara ilişkin fikir vermesi açısından önem taşıyor. Ayrıca yine ABD tarafında da, yoğun tahvil ihraç programının devam etmesi, tahvil piyasasına yönelen fonların dağılması açısından sıkıntı yaratabilen bir unsur olarak görülebilir. Almanya'da açıklanan 2011 yılı GSYİH verisi ise beklentilere paralel %3,0 olarak geldi.Avrupa piyasalarında dalgalı bir seyir gözlenirken, karışık bir görünüm söz konusu. Almanya ve İngiltere Borsalarında yatay seyir hakim. Fransa ve İtalya borsalarında %1'e yakın yükselişler var. Avrupa hisse senedi piyasalarına gösterge niteliğinde Euro Stoxx 600 Endeksi ise %0,1 artıda işlem görüyor.

İMKB-100, dünkü %1,9'luk yükselişinin ardından bugünü yatay 50.797 puandan açtı. Bileşik Endeks, beklentilere paralel gelen Kasım ayı Ödemeler Dengesi verisi sonrası %0,5 eksiye geçti. İMKB'deki negatif seyir ise ABD'de vadeli borsaların yükselmesinden de alınan destekle kısa sürdü. İMKB-100 ilk seansı dün test edilen 51bin seviyesinin üzerinde kapamayı başardı. Kapanış 51.216 seviyesinde gerçekleşirken, Endeksin hareket bandı ise 50.500-51.325 arasında oldu. Sektörel endeksler genel itibari ile pozitif seyir izlerken, Banka hisselerine yönelik alım eğiliminin bugün de devam etmesi Bileşik Endeksi yukarı taşıdı.
Kasım ayı Ödemeler Dengesi verileri ile cari açık iki yıllık aradan sonra ilk kez yıllık bazda gerileme kaydetti. Kasım ayı cari açık verisi 5,2 milyar dolar olan beklentiye paralel geldi. Yıllık bazda gerileme ile yıllıklandırılmış cari açık Kasım'11 dönemi itibari ile 78,6 milyar dolardan 77,8 milyar dolara geriledi.

Moody's finansal olmayan Türk şirketlerine ilişkin yayınladığı raporda, Türk şirketlerine ilişkin temkinli duruş sergiledikleri yorumu yer aldı. Raporda, TL'deki değer kaybının özellikle dolar yoğun kredi kullanan şirketlerin finansman maliyetlerinin arttığı yorumu yer aldı. Ayrıca raporda, Avrupa bankalarının gelişmekte olan ülke piyasalarındaki fonlarını çekmesinin dolaylı etkisi olarak Türk şirketlerinin kredilerini çevirmede veya yeni finansman bulmada zorlanacağı yer aldı.

EUR/USD paritesi gün içerisinde dalgalı bir seyir izlerkenbir önceki güne hafif kayıpla 1,2760'tan işlem görüyor. TL ise dolar karşısında güçlenmeye devam ediyor. USD/TL kuru 1,8604 seviyesi ile son 1 aydaki en düşük seviyede. Haftalık repo ihalelerinin %5,75'e dönmesi ile gösterge tahvil faizini 40bp azalışla 11,10'a gevşemiş durumda.

Emtia fiyatları yükselişine genel itibari bugün de devam ediyor. Altının onsu%0,77 artışla, 1645 dolardan işlem görürken, brent petrolün varil fiyatı %0,3 yükselişle 113,6 dolarda. Tarımsal emtia fiyatları ise ortalama %0,5 yükselişte.

Cihan Başkal

Bloomberg HT

Araştırma Bölümü

cbaskal@bloomberght.com

BU HABERE YORUM YAZ
 
11 Ocak 2012 Çarşamba, 16:20 Misafir altin-dolar büyük yatirimcilarin istediği gibi ilerliyor.dolar=altin düşüşte