Advertisement

Alman finans kuruluşları ve bankaları, Almanya ve Fransa'nın, Londra gibi finans merkezleri dahil olmaksızın Euro Bölgesi'nde finansal işlem vergisi getirme çabalarını eleştirdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İngiltere'nin muhalefetine rağmen finansal işlem vergisini uygulamaya koyma yönündeki kararlılıklarını dile getiriyor.

Almanya Kamu Bankaları Derneği Genel Müdürü Hans Reckers, ''Finansal işlem vergisi uluslararası temelde uygulanmayacaksa, bu vergi olmamalı. Avrupa Birliği için vergi cennetleri oluşturma çabalarını reddediyoruz'' dedi.

Reckers'e destek veren Almanya Özel Bankalar Derneği Başkanı Andreas Schmitz de Avro Bölgesi'nde finansal işlem vergisi uygulamasının, finansal şirketlerin işlerini daha az piyasa düzenlemesinin olduğu ülkelere taşımasıyla sonuçlanabileceği uyarısında bulundu.

Bu verginin Almanya'da bankaların iş hacminin düşmesiyle sonuçlanacağını belirten Schmitz, bunun bankaların kazançları üzerinde önemli etkileri olabileceğini, Alman bankalarının kazançlarının yüzde 5 ve yüzde 10 arasında azalabileceğini ifade etti.

Frankfurt Borsası ile Eurex vadeli işlemler borsası operatörü Deutsche Boerse, ''seçici olarak uygulanan finansal işlem vergisinin işlemlerin daha az düzenlenmiş piyasalara yönlenmesine yol açabileceğini, bu verginin ayrıca küresel piyasaların sistemik istikrarının düzelmesine olanak sağlamayacağını'' açıkladı.

Commerzbank ve Deutsche Bank'ı temsil eden BdB, Yunanistan'daki durumun tehlikeli olmaya devam ettiğini ve Alman bankalarının sermaye pozisyonlarının güçlü olduğunu bildirdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
11 Ocak 2012 Çarşamba, 16:14 Misafir süper hızlı gelişti herşey .işte hayat böyle birşey. şipşak değişir her şey .avrupa