Advertisement

Avrupa ekonomisi, gittikçe karamsar bir hâl alan mali kriz ortamında az da olsa soluklanma imkanı bulabilir.

3 yıl içinde ikinci kez resesyonun eşiğinde kıvranan Euro Bölgesi'nde bu hafta açıklanan Almanya'nın ihracatının arttığını ve Fransa'da iş dünyası güveninin yükseldiğini gösteren veriler sayesinde yavaşlamanın sınırlı olabileceğine yönelik olabileceği düşünceleri de belirdi. Bir yanda liderler, yatırımcıların bölgedeki tahvil piyasasında kalmalarını ve güvenlerini korumaya çalışırken, diğer yanda euronun Ekim sonundan bu yana dolar karşısında yüzde 10 değer kaybetmesi ve finansal şartlardaki yumuşama da biraz destek sağlayabilir.

Direnç sinyalleri, önceki 2 toplantıda politika faizini düşürerek yüzde 1'e çekmiş ve bankacılık sistemini rekor düzeyde nakite boğmuş olan Avrupa Merkez Bankası Başkanı'na da bugün toplantısında faiz indirimlerine ara verme şansı verecek gibi görünüyor. Ancak bütçe kesintileri ve kredi sıkışıklığının, ekonominin dayanabileceğinden fazla olması hâlinde, faiz indirimleri molası kısa süreli olabilir.

Ekonominin serbest düşüşünün hız kestiği düşüncesinin ortaya çıktığına, ancak bir dönüm noktasından söz etmek için çok erken olduğuna dikkat çeken Londra'daki Citigroup Inc.'ın Euro Bölgesi başekonmisti Jürgen Michels, "merkez ülkelerdeki tabloda biraz iyileşme var ve daha zayıf euro da yardımcı olacak, ancak çevre ülkelerde artan kemer sıkma programları büyümeyi aşağı çekecek ve henüz kredi sıkışıklığı sorunu geçmedi" dedi.