Advertisement

Tedirgin bir şekilde beklenen İspanya ve İtalya'daki tahvil ihalelerinde, İspanya'nın planladığının 2 katı tahvil satması ve İtalya'da borçlanma maliyetlerinin düşmesinin etkisiyle Avrupa Borsaları ve euro yükseldi. Bakır, Çin'de enflasyonun soğumasının etkisiyle desteklendi; petrol ise İran'a karşı alınan yaptırım kararlarının arz kesintisine yol açacağına ilişkin endişeler ile değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi uüzde 0.7; Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.4 primlendi. Euro, dolar karşısında yüzde 0.4 güçlenerek 1.2759 seviyesine çıktı.

İspanya'nın 2 yıllık tahvil faizi Nisan 2011'den  bu yana ilk kez yüzde 3'ün altına gerilerken, İtalya'nın 10 yıllık tahvili ile Almanya'nın 10 yıllık hazine kağıtlarının arasındaki getiri farkı 46 baz puan düştü.

Bakır yüzde 2.1 artış kaydetti, petrolün varili ise yüzde 1.3 yükselerek 102.20 dolardan fiyatlandı.

İspanya bugün 5 milyar euro hedefiyle açtığı tahvil ihalesinde 9.98 milyar euro değerinde tahvil sattı. İtalya'nın 1 yıllık tahvillerinin faizi ise ihalede yüzde 2.735'e geriledi. Çin'de enflasyon Aralık ayında 15 ayın en düşük seviyesine gerilerken, Fed'in Bej Kitap raporu da dünyanın en büyük ekonomisinin çoğunluğunda ekonominin iyileşmekte olduğunu gösterdi. Japonya, Hürmüz Boğazı'nı kapatmak ile tehdit eden İran'a yaptırım uygulayabileceğini söyledi.

Amsterdam'daki ING Groep NV'nin kıdemli faiz stratejistlerinden Alessandrdo Giansanti, bankaların Avrupa Merkez Bankası'ndan borçlanarak kısa vadeli hazine tahvili satın almalarıyla yapılan "carry trade"lerin, İspanyol ve İtalyan tahvillerine destek olmayı sürdüreceğini belirtti.