Advertisement

Dünyanın en büyük tahvil fonu Pacific Investment Management Co.'nun (PIMCO) CEO'su Bill Gross, Yunanistan'ta temerrüte gittiğini iddia etti.

Sosyal medya paylaşım sitesi Twitter'dan konuşan Gross, Standard&Poor's'un Avrupa'da yaptığı not indirimlerinin, bu ülkelerinin borç sorumluluklarını yerine getiremeyeceklerini gösterdiğini, bunun ilk örneğinin de Yunanistan ile görüleceğini söyledi.

Yunan yetkililer, yazılması gereken zarar oranında anlaşmazlık yaşanmasından ötürü durdurulan tahvil swapı görüşmelerine 18 Ocak'ta yeniden başlayacak. Avrupalı yetkililer ve Yunanistan'ın kreditörleri Ekim ayında açıkta olan Yunan tahvillerinde, gönüllü takas metoduyla yüzde 50 zarar yazılması konusunda anlaşmıştı. Ancak iki taraf, uzun bir süredir ise swaplar için çıkarılacak yeni tahvillerin vadesi ve kuponlar üzerinde anlaşmakta zorlanıyor.

S&P'nin Avrupa'yı finansal sorunları konusunda uyararak aldığı not indirimi kararı ile Fransa ve Avusturya'nın kredi notlarını AAA'dan AA+'ya çekerken, Almanya'nın AAA notunu teyit etti. Euro Bölgesi liderleri, bir yandan artık 3. yılına giren borç krizini kontrol altına alma konusunda sıkıntı çekiyor, diğer yandan da yatırımcıları bütçelerini düzeltebileceklerine inandırmaya çalışıyor.

Yunanistan'ın kredi notu S&P tarafından Temmuz ayında "ülkenin borçlarının ödeyememeye karşı yüksek derecede kırılgan olduğu"nu gösteren CC seviyesine indirilmişti.

Gross tarafından idare edilen PIMCO'nun 244 milyar dolar değerindeki Toplam Getiri Fonu, Aralık ayında elinde bulundurduğu ABD hazine tahvillerinin miktarını yüzde 30 artırarak, 13 ayın en yüksek ABD tahvili alımına işaret etti.

Web sitesinden 4 Ocak'ta açıklama yayınlayan Gross, ülke tavili yatırımlarının çoğunlukla ABD'ninkilerden oluşması gerektiği tavsiyesinde bulunarak, Avrupa'daki kredi krizi var olduğu müddetçe, yatırımcıların ABD hazine varlıklarında kalmalarını söyledi.

Gross'un Toplam Getiri Fonu 2011'de rakiplerinin yüzde 69 altında performans sergiledi ve yüzde 4.2 kazanç sağladı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Ocak 2012 Pazartesi, 13:39 Misafir günaydın uyan da balığa gidelim adamlar battı yahu ne temerrüdü. yakında birbirlerini yiyecekler açlıktan