Advertisement

Çin ekonomisi, ihracat talebinin ılımlı hale gelmesi ve tüketici ve emlak fiyatlarındaki artışı önlemeye yönelik süregelen çabaların büyümeyi olumsuz etkilemesi sonucu, son 10 çeyrekteki en yavaş büyümeyi gösterdi.

Pekin'deki istatistik bürosuna göre dördüncü çeyrek gayri safi yutiçi hasılası bir yıl öncesine göre yüzde 8.9 artış kaydetti. Büyüme oranı 2009'un ortasından beri ilk kez yüzde 9'un altına geriledi.Bloomberg News'un anketine katılan 26 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, büyümenin yüzde 8.7 çıkması bekleniyordu. Aralık ayı sanayi üretimi ise bir yıl öncesine göre yüzde 12.8 yükseldi.

Yayınlanan rapor, Başbakan Wen Jiabao'nun üzerinde, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin büyümesine yönelik politikalara daha çok eğilmesi konusunda baskı oluşturabilir. Çin'in en zengin adamı ve ekipman üreticisi Sany Heavy Industry Co.'nun başkanı Liang Wengen, Başbakan Wen ile görüşmesinde inşaat makineleri talebinin zayıfladığını belirterek, altyapı yatırımında artışa gidilmesi çağrısında bulundu.

JPMorgan Chase & Co Çin küserel piyasalar başkanı Jing Ulrich, “Gayri safi yurt içi hasıla büyümesindeki yavaşlama, politika yapıcılara, uzatılmış sıkılaştırma dönemi sonrası, büyüme eksenli politikalara yönelmeleri için potansiyel yaratıyor" dedi ve "Bu noktada, politika yapıcılarının karşılaşacağı zorluk, enflasyonu durdurmada gösterilen iyileşmeden geri adım atmaksızın iç talebi desteklemek olacak" değerlendirmesinde bulundu.