Advertisement

Fransa'nın İran petrolüne ambargo uygulanması konusunda bastırması ve dünyanın en büyük petrol üreticisi olan Suudi Arabistan petrol Bakanı'nın petrolün varil fiyatını 100 dolar seviyesinde tutacaklarını açıklamasının ardından petrol üç günün yükseğine çıktı.

Petrol vadelileri 100 doların üstünde işlem görürken 11 haziran tarihinden beri en yüksek seviyesine hazırlanıyor. Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali El-Naimi bu yıl fiyatları sabitleyeceklerini açıkladı. Fransa ise İran petrolüne uygulanacak ambargonun 3 aydan fazla ertelenmemesi gerektiği konusunda ısrarcı davranıyor. Batılı ülkeler OPEC'in ikinci büyük üreticisi olan İran'a nükleer faaliyetlerinden dolayı yaptırım uygulamak istemelerine karşın İran her 6 tankerden birinin geçtiği Hürmüz Boğazı'nı kapatma tehdidinde bulundu. Ardından ülkenin petrolüne ambargo koymak isteyen Batılı ülkeler yaptırımları 6 ay erteleme kararı aldılar.

"Bu ambargo hikayesi hiçbir yere gitmiyor." diyen Fat Prophets analisti David Lennox, "Suudilerin sahnede öne çıkmak istemesi şu ara petrole yöne veren en önemli etken olacak." yorumunda bulundu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki şubat teslimli ham petrolün varili Singapur'da yerel saatle 12.43'te cuma günkü kapanışından 1.60 dolar artışla 100.30 dolar oldu. New York'ta dün Martin Luther King günü sebebiyle işlem yapılmadı.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki mart teslimli brent petrolün varili 67 sent ya da yüzde 0.6 artışla 112.01 dolardan işlem gördü. Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına farkı 11.66 dolar oldu.

Pekin'deki istatistik bürosundan yapılan açıklamaya göre Çin ekonomisi dördüncü çeyrekte bir yıl öncesine göre yüzde 8.9 ile 10 çeyrek içindeki en düşük büyümeyi gösterirken 2009'un ortasından beri de ilk defa yüzde 9'un altına gerilemiş oldu.