Advertisement

Dünyanın en büyük bakır tüketicisi Çin'in dördüncü çeyrekte ekonomik büyümesinin yavaşlamasına rağmen tahminlerin üstünde gelmesinin ardından baz metaller değer kazanırken bakır da iki ayın zirvesine çıktı.

Londra metal Borsası'ndaki üç ay vadeli bakırın metrik tonu yüzde 1.6 kadar artışla 28 ekimden beri en yüksek seviye olan 8,219.75 dolara ulaşırken Şangay'da ise yerel saatle 12.49'da 8,213 dolardan işlem gördü. Şangay Vadeli İşlemler Borsası'ndaki nisan teslimli bakırın tonu yüzde 2 tırmanışla 59,500 yuan (9,424 dolar) oldu.

Pekin'deki istatistik bürosuna göre dördüncü çeyrek gayri safi yutiçi hasılası bir yıl öncesine göre tahminleri aşarak yüzde 8.9 artış kaydetti. Bloomberg analistleri ise yüzde 8.7 büyüme öngörüyorlardı. Bununla bilikte son 10 çeyreğin en yavaş büyümesi görülürken büyüme oranı 2009'un ortasından beri ilk kez yüzde 9'un altına geriledi. Aralık ayı endüstri üretimi ise bir yıl öncesine göre yüzde 12.8 yükseldi.

"Bugünkü veriler ekonominin o kadar da kötü gitmediğini göstermekte yardımcı oldu." diyen Nanhua Futures Co analisti Cao Yanghui, "Her Çin Yeni Yılı'nda gerçekleşen mevsimsel bir hızlı yüksleişe şahitlik ediyoruz." yorumunda bulundu.