Advertisement

''Rusya'nın Sesi'' radyosunun Türkçe bölümünün internet sitesinde yer alan haberde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bu ay sonuna doğru Moskova'ya yapacağı ziyaret sırasında uluslararası ve ikili işbirliği konularının yanı sıra ortak bir yatırım bankası kurulmasının da ele alınacağı ifade edildi.

Radyo, adını açıklamadığı diplomatik kaynaklara dayandırarak yayımladığı haberde, ortak yatırım bankası kurulması fikrinin daha önce Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı bir telefon görüşmesinde gündeme geldiğini kaydetti.

Haberde, dünyanın rezerv parası olan doların statüsünden kaynaklanan risklerden korunmak için ülkelerin çeşitli önlemler aldığı hatırlatılarak, kurulacak ortak bir yatırım bankasının iki ülke arasındaki projelerin mali kaynağını çözeceği gibi üçüncü ülkelerde de ortak projelerin aktif şekilde yürütülmesine katkıda bulanacağı vurgulandı.

Yatırım bankasının iki ülke arasındaki ticarette yerel para birimlerinin kullanılmasına da katkıda bulunarak ekonomik ilişkilere ivme kazandırabileceği ifade edilen haberde, şu görüşlere yer verildi:

''İki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler 2011'de kriz öncesi hacimlere ulaştı. 2009'da ikili ticaret hacmi 19,6 milyar dolar civarında seyrederken bu rakam 2010'da 25,3 milyar dolara, 2011 yılının ocak-eylül döneminde ise 22 milyar dolar civarında gerçekleşti. İki ülke başbakanlarının 2015 yılına kadar ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarma hedefleri de göz önünde bulundurulduğunda, bu hedefe ulaşmak için yeni olanakların araştırılması gerektiği ortaya çıkıyor. İki ülke arasındaki en büyük yatırım projesi Rus Alfa Grubu ile Çukurova Grubu arasındaki Turkcell GSM şirketinin hissesinin alımıyla ilgili paket oluşturuyor.''