Advertisement

ABD hisse senetlerinde 1997 yılından bu yana görülen en hızlı Ocak ayı yükselişi, hisse senetlerindeki kayıplara karşı korunma arayanların azalması ile birlikte, ABD opsiyon fiyatlarının gösterge endeksinin tarihinin en büyük çaplı düşüşünü göstermesine neden oldu.

Korku ya da Volatilite Endeksi olarak da adlandırılan VIX Endeksi, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi'nin tarihinin en büyük düşüşünü göstererek 2011 yılının en düşük seviyesine indiği 3 Ekim'den bu yana yüzde 60 düşerek 18.28 seviyesine geriledi. VIX'teki yüzde 50 ve üzeri bir düşüşü, son 20 yıldaki verilere göre, S&P 500 Endeksi'nde medyan yüzde 14'lük bir ralli takip ediyor.

Hisse senetleri, dünyanın en büyük ekonomisinin güçlenme işaretleri göstermesi ve yatırımcıların dikkatlerini Avrupa krizinden farklı yerlere çevirmesi ile birlikte ralli yaptı. S&P 500 Endeksi, istihdam, imalat sanayi ve inşaat sektörü verilerinin Wall Street'in tahminlerinden daha iyi çıkmasının desteği ile, Ekim ayından bu yana yüzde 20 yükseldi. Ayılar, VIX'teki geri çekilmenin yatırımcılar arasındaki kayıtsızlığı gösterdiğini ve hisse senetlerini düşüşe hassas hale getirdiğini söylerken, Boston'da LPL şef piyasa stratejisti Jeffrey Kleintop gibi boğalar, düşük VIX'in, hisse senetlerinin daha güvenli bir bahis anlamına geldiğini belirtiyor.

Jeffrey Kleintop, "VIX'te bu çapta bir düşüş, piyasalar için kritik riski aştığımızı işaret ediyor" dedi ve Avrupa borç krizi için, "Bu, kriz çözüldü anlamına gelmiyor. Bu durum, yalnızca, çözüm yolunda, piyasanın daha rahat olduğu anlamına geliyor" değerlendirmesinde bulundu.