Advertisement

Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Evangelos Venizelos, hükümetin özel sektör kreditörleri ile borçların 100 milyar euro azaltılması amacıyla yürüttüğü PSI (özel sektör katılımı) planı olarak bilinen tahvil takası görüşmelerinin tamamlanmaya yakın olduğunu söyledi.

AMNA Haber Ajansının haberine göre, Brüksel'de Eurogroup toplantısı öncesinde konuşan Venizelos, özel sektörle yapıcı bir işbirliği içinde olduklarını belirterek, PSI görüşmelerine ilişkin "Bütün süreci zamanında tamamlamaya hazırız" dedi.

Eurogroup Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker ile görüşen Venizelos, Yunan hükümetinin her zaman kurumsal ortakları ile anlaşma içinde hareket ettiklerini vurguladı.

Avro bölgesi maliye bakanları, Brüksel'de Yunanistan'a tahsil edilecek ikinci kurtarma paketi için tamamlanması önkoşul olan PSI planı görüşmelerine de yeni bir ivme kazandırmaya çalışıyor. Ancak kaynaklar nihai PSI anlaşması için 30 Ocak'taki AB liderler zirvesine kadar beklenmesi gerektiği belirtiliyor.