Advertisement

Brüksel'deki Avrupa Birliği Maliye Bakanları zirvesinde, liderlerin, yatırımcıları, borç krizinin çözüleceğine ikna etmelerinin etkisiyle Asya'daki ihracatçıların görünümü desteklendi; Japon hisseleri kazanç sağlayarak Topix Endeksi'ni 6. gününde de yukarı taşıdı.

Satışlarının üçte birini Avrupa'da kaydeden Japon video oyunu konsolleri üreticisi Nintendo Co., euronun yen karşısında değerlenmesinin ardından yüzde 1 yükseldi. Japonya'nın en büyük petrol şirketi Inpex Corp., ham petrol fiyatlarındaki sıçramanın etkisiyle yüzde 2.2 değerlendi. Tüketici elektronikleri üreticisi Sony Corp., Nikkei gazetesinde yer alan, Sony'nin adı skandala karışan Olympus Corp.'a hisse satın almayı teklif ettiğine yönelik haberin sonrasında yüzde 2.4 düştü.

Japonya'nın en kapsamlı endeksi Topix Endeksi yüzde 0.1 kazançla 757.40 puana yükseldi ve Eylül'den bu yana en uzun süreli kazanç dönemine işaret etti. Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.2 artışla 8,785.33 puandan işlem gördü.

En kötü senaryo olan Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden ayrılacağı düşüncesinin ortadan kalktıını, bunun da endişeleri gevşettiğini belirten SMBC Friend Securities Co.'nun Tokyo'daki stratejistlerinden Fumiyuki Nakanishi, dünya genelinde risk iştahında artış görüldüğünü söyledi.