Advertisement

Wall Street'teki istihdam kesintileri ve yatırım fonlarında görülen çıkışların sonucunda, ABD hisselerindeki işlemler 2008'den bu yana en düşük seviyesinde seyrediyor.

Bloomberg'in Borsa dışı satışlar haricinde 3 yıllık işlem hacimleri verilerine bakıldığında, 18 Ocak'ta sonlanan 50 günlük dönemde ABD borsalarında ortalama 6.69 milyar hisse el değiştirerek, 2008'den bu yana rekor düşük seviyeye işaret etti. New York Borsası'nda ise işlem hacmi 1999'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

İşlem hacimlerindeki bu yavaşlama, ABD hisseleri satın alan yatırım fonlarında 5 yıldır görülen çıkışları ve Standard&Poor's 500 Endeksi'nde son yıllarda görülen rekor düzeydeki volatiliteyi yansıtıyor. S&P 500 Endeksi 1997'den bu yana en iyi yıl başlangıcına işaret ederken, dünya genelinde finansal kuruluşlar
geçtiğimiz yıl 200 bin kişiyi işten çıkardı.

Yatırımcı güveninin en iyi ihtimalle çok değişken olduğunu savunan New York'taki Instinet Inc.'in ABD işlemleri müdürü Mark Turner, piyasanın yeniden güven kazanmasından önce ABD ekonomisinde ve Avrupa'daki borç krizinde ilerleme görmek istediklerini, ancak o noktadan sonra işlem hacimlerinin de artacağını söyledi.

S&P 500'ün neredeyse ikiye katlandığı 3 yıllık boğa piyasasına girilmesinin başlarındaki Mayıs 2009 döneminde günlük borsa işlemleri 12 milyar hisseydi. Veriler NYSE Euronext, Nasdaq OMX Group Inc., Bats Global Markets Inc. ve Direct Edge Holdings Inc.'in verilerini kapsıyor.