Advertisement

İki gün önce gazetecilerin Fed'in yeni şeffaflık kampanyasına ilişkin sorularını yanıtlayan Philadelphia Fed Başkanı Charles Plosser bir ara gazetecilerin de bu konudaki görüşlerini aldı.

Gazetecilerin konu hakkındaki fikirlerini almak isteyen Plosser, Fed'in yarın ilk kez açıklayacağı banka yetkililerinin faiz tahminlerinin kamuoyuyla paylaşılması politikasına ilişkin çok fazla kafa karışıklığının olduğunu söyledi.

Plosser, yatırımcıların bu tahminleri, Fed'in belirli süre borçlanma maliyetlerini düşük tutma sözü gibi algılamasından ötürü duyduğu endişeyi aktardı. Pierpont Securities LLC'nin başekonomisti Stephen Stanley de, bu politikanın, faizlerin artırılması gerektiği zamanda merkez bankasının faizi yükseltmesini zorlaştırabileceğine dikkat çekti.

İnsanların bu tahminlere ve Fed'in yeni iletişim politikasına nasıl tepki vermeleri gerektiğinin henüz netleşmediğini savunan Stanley, "eğer bu bir karar ve bağlayıcı bir söz olarak algılanırsa, o zaman bankanın bu politikaya bağlı kalmadığı zamanlarda, kredibilite için büyük bir risk oluşturur" dedi.

Fed Açık Piyasa Komitesi FOMC, tüm 17 üyesinin 2012'nin dördüncü çeyreği, önümüzdeki birkaç yıl ve uzun vadeli olarak faiz tahminlerini ve değerlendirmelerini yarın açıklayacak.