Advertisement

ABD merkez bankası Fed'in başkanı Ben S. Bernanke, 2014'e kadar sıfır seviyesine yakın faiz politikasının korunacağını açıklaması dış piyasaları olumlu etkiledi. Asya hisse senetleri son üç ayın en yüksek seviyesine çıkarken, Güney Kore para birimi won değer kazandı. Ham petrol fiyatları ise, ABD'de yakıt talebinin arttığını gösteren veriler sonrası yukarı yönde hareket etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 14:36'da yüzde 0.7 yukarıda seyrediyordu. Endeks bu hareketle birlikte, 28 Ekim'den bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Mart vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı, dün gösterge endeksin New York'ta yüzde 0.9 yükselmesinin ardından fazla bir değişiklik göstermedi. Ham petrol fiyatları yüzde 0.7 yükselirken, doğalgaz fiyatları yükselişini beşinci güne taşıdı. Güney Kore wonu 10 haftanın zirvesine çıkarken, dolar euro karşısında son bir ayın en düşük seviyesi yakınlarında kaldı.

Fed, daha önce borçlanma maliyetlerinin 2013'ün ortasına kadar artmayacağı tahhüdünde bulunmasının ardından, dün yaptığı açıklamada, faizlerin 2014'e kadar "olağan dışı düşük" kalmasını öngördüğünü kaydetti. Yeni Zelanda merkez bankası faizlerin daha önce niyetlenenden daha uzun bir süre rekor düşük seviyede kalabileceğinin işaretini verdi ve Güney Kore, Avrupa borç krizinin ülke ihracatını olumsuz etkilemesi sonucu, bir yılı aşkın sürenin en düşük büyümesini açıkladı.

Hong Kong'da Baring Asset Management Ltd.'den çoklu varlık strateji müdürü Khiem Do, Bloomberg Television'a yaptığı değerlendirmede, "Bernanke dünyaya bir armağan sunuyor" dedi ve "Toparlanmayı sağlama almak istiyor ve toparlanmanın garantiye alınması hisse senedi ve risk varlıkları için çok iyi bir durum" yorumunda bulundu.

Yunanistan'ın temerrüte düşmesini önlemeye yönelik borç takası görüşmeleri bugün tekrar başlayacak. Görüşmelerde özel sektör alacaklıları temsil eden Charles Dallara ve Jean Lemierre, Avrupa maliye bakanlarının ellerinde tahvil tutanların Yunanistan'ın borçlarında daha fazla zarara razı olmaları yönündeki ısrarının ardından Atina'ya dönüyor.