Advertisement

ABD Merkez Bankası'nın rekor düşük faizleri 2013'ün ortasına kadar değil 2014'e kadar sürdüreceğini açıklaması doları aşağı çekti. Dolar, euro karşısında 1 ayın en düşüğünün yüzde 0.1 uzağında seyretti.

Asya Borsalarının ABD hisselerinde başlayan kazançları genişletmesinin sığınılacak varlık talebini düşürmesi üzerine yen, euro karşısında 3 gündür devam eden kayıplarına tutundu. Euro talepleri Yunanistan'ın bugün yeniden başlayacak olan borç takası görüşmeleri öncesinde sınırlı oldu. Yeni Zelanda doları, ülkenin merkez bankasının rekor düşük faiz hedefini değiştirmemesinin ardından da 4 gündür kaydettiği kazançlara tutundu.

Fed'in para politikasını gevşetmeyi sürdürme vaadinin risk iştahını açtığını belirten Mizuho Securities Co.'nun yabancı tahvil yönetimi yöneticisi Kengo Suzuki, dolar satışlarının devam edeceğini, yenin de zayıf seyredeceğini söyledi.

Dün euro karşısında 1.3121 dolar seviyesine kadar gerileyerek 21 Aralık'tan bu yana en düşük düzeyine işaret eden dolar, 1.3106'dan 1.3108'e geriledi. Japon yeni, euro karşısında 101.98 ile 26 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesine işaret etti. Yen, dolar karşısında dün 78.28 ile 29 Kasım'dan bu yana en düşüğünü test etmesinin ardından 77.77'den işlem gördü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, dün yüzde 0.9 yükselen Standard&Poor's 500 Endeksi'nin ardından bugün yüzde 0.7 kazanç sağladı.