Advertisement

Japon piyasasının gereğinden fazla alım gördüğüne ilişkin spekülasyon ve Avrupalı politika yapıcıların, artan  Yunanistan'ı kurtarma maliyeti konusunda sıkıntı çekmesiyle Tokyo Borsası düşüş kaydetti. Topix Endeksi böylece 7 gündür devam eden kazanç dönemini sonlandırdı.

Satışlarının yaklaşık üçte birini Avrupa'da gerçekleştiren Canon Inc. yüzde 0.9 değer kaybetti. Nippon Electric Class Go., Corning Inc.'in kârının düşük cam fiyatlarının etkisiyle gerilemesinin ardından yüzde 7 düştü. Tokyo Electric Power Co., iflası önlemek için kamulaştırılmayı kabul edebileceğine dair haberin ardından yüzde 6.9 yükseldi.

Japonya'nın en kapsamlı endeksi Topix yüzde 0.3 düşüşle 764.89 puana, Nikkei 225 Endeksi de  yüzde 0.4 kayıpla 8,850.39 puana geriledi. Nikkei Endeksi bu yıl yüzde 4.7 yukarıda seyrediyor. Japon hisseleri, Fed'in düşük faizleri 2014'e kadar sürdürüceğini açıklaması ve Bernanke'nin 3. tur tahvil alım programına gidilebileceğini söylemesine rağmen düşüşünü devam ettirdi.

Piyasanın fazla ısındığına dikkat çeken Tokyo'daki Tachibana Securities Co.'nun genel müdürü ve stratejisti Kenichi Hirano, yatırımcıların hem ABD'deki haberleri hem de Avrupa'daki borç sorunlarını fiyatlamış olduğunu belirtti.

Hız göstergesi 25 günlü Toraku endeksi dün 120 seviyesini aşarak, piyasanın düşüşe geçebileceğinin sinyalini verdi. Endeks dün yüzde 12 artışla 27 Temmuz'dan bu yana en yüksek seviyesine işaret etti.

Standard&Poor's 500 Endeks vadelileri, dün S&P 500 Endeksi'nin günü yüzde 0.9 yukarıda kapamasının ardından yüzde 0.1 düştü.