Advertisement

Uluslararası kurtarma paketini garantilemek için gereken mali reformları konusundan Yunanistan'ın ilerleme kaydetmesi üzerine New York Borsası dün artıda kapandı. Dow Jones Endeksi Mayıs 2008'den bu yana en yüksek seviyesine işaret ederken,  Standard&Poor's 500 Endeksi'nde yer alan 10 sektör grubunun 7'sinde görülen yükseliş de endeksteki geri sıçramaya yardımcı oldu.

Dünyanın en büyük lokanta zinciri McDonalds Corp. satış rakamlarını açıklamasının ardından yüzde 1.4 değer kazandı. KFC ve Taco Bell fast-food zincirlerinin sahibi Yum! Brands Inc., kazançlarındaki yüzde 30 oranındaki artışın ardından yüzde 2.6 yükseldi. ABD'nin en büyük bağımsız petrol ve doğalgaz üreticisi Anadarko Petroleum Corp., kârlarının tahminleri aşması üzerine yüzde 5.2 primlendi.

S&P 500 Endeksi daha erken saatlerde kaydetmiş olduğu ve yüzde 0.6'ya varan kayıplarını silerek günü yüzde 0.2 yukarıda ve 1,347.05 puandan kapadı. Dow Jones Endeksi yüzde 0.3 artışla 12,878.20 puana ulaştı.

"Yunanistan'ın kemer sıktığını görmemiz gerekiyor" diyen Haverford Trust Co.'nun yatırım genel müdürü Hank Smith, "onu gördüğümüzde Avrupa konusunda daha ikna olacağız" diyerek, Yunanistan'da anlaşmaların sağlanacağı konusunda iyimser olduğunu belirtti.

Yunanistan başbakanı Lucas Papademos, hükümet ve uluslararası kreditörlerin ikinci kurtarma paketinin şartları konusunda anlaşmakta zorlanmasından ötürü, parti liderlerin de desteğini arkasına alarak görüşmeleri bir gün daha erteledi. Papademos bugün liderler ile Atina'da bir kez daha görüşecek.

ABD'de tüketici kredileri Aralık'ta beklentinin çok daha üzerinde bir seviyeye çıktı.