Advertisement

Avrupa Birliği, Yunanistan'a 130 milyar euroluk ikinci kurtarma paketi için parlamentonun kemer sıkma önlemlerini onaylamasını yeterli bulmadı.

AB Komisyonu sözcülerinden Chantal Hughes, Yunanistan'ın kurtarma paketi için ''hala karşılaması gereken bir dizi şart bulunduğunu'' söyledi.

Euro Grubu Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, Euro Bölgesi maliye bakanlarının geçen haftaki toplantısının ardından Yunanistan'dan kemer sıkma önlemlerini onaylamasını, harcamaların 325 milyon euroluk ilave kaynak yaratacak şekilde kısılmasını ve tüm siyasi partilerin AB-IMF paketine bağlı kalacakları yönünde yazılı taahhüt vermelerini istemişti.

Yarın Brüksel'de toplanacak olan Euro Bölgesi maliye bakanlarının son 2 yıldır verdiği sözlü taahhütlere rağmen bütçe hedeflerini tutturamayan Yunanistan'dan bu kez yazılı ve somut taahhütler istemesi bekleniyor.

Bu arada, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, Avrupa'nın Yunanistan'ın iflasına 2 yıl öncesine kıyasla çok daha hazırlıklı olduğunu belirtti.

Schauble, Alman ZDF kanalına yaptığı açıklamada ''Eğer Yunanistan'ı Euro Bölgesi'nde tutma çabaları başarısız olursa şimdi daha az kötü bir durum ortaya çıkacak. Tüm çabalar başarısız olursa 2 yıl öncesine göre daha hazırlıklıyız'' dedi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Yunanistan'ın iflası halinde mali piyasalarda, 2008 yılındaki Lehman Brothers iflasında yaşananın bir benzeri şokun tekrarlamaması için Aralık ayında bankalara 500 milyar euroya yakın kredi pompalamıştı.

Banka böylece Yunanistan'ın 300 milyar euroluk borçla iflas etmesi halinde bankaları yüzdürmeye devam edecek sermayeyi fazlasıyla sağlamış oldu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Şubat 2012 Salı, 22:04 Misafir ab yunanistandan birde venizolosa r ejim istese
14 Şubat 2012 Salı, 17:03 Misafir dikkat etmek lazım