Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'in Avrupa'daki borç krizinin çözümüne yardımcı olacağını söylemesiyle Asya hisseleri değerlendi; MSCI Asya Pasifik Endeksi 6 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Japonya'nın dışındaki çip üreticileri, Elpida Memory Inc.'in borçlarını ödeme yeteneğinin olmamasının, ayakta kalamayacağı anlamına gelebileceğini söylemesinin ardından ralli yaptı.

Yunanistan'daki Piraeus limanında konteyner faaliyetlerini idare eden Cosco Pacific Ltd. yüzde 3.5 primlendi. Samsung Electronics Co. ve Hynix Semiconductor Inc., Elpida'nın son 8 yılın en düşük fiyatlamasını görmesiyle değer kazandı. Japonya'nın en büyük bankası Mitsubishi UFJ Financial Group Inc., Japonya Merkez Bankası'nın varlık alım programını genişletme kararının sonrasında yüzde 4.6 yükseldi. Alışvreriş merkezi operatörü Westfield Group, mülk yönetimi ve proje gelirlerinin artmasıyla 2. yarıda kârlarının 5 katına çıktığını açıklaması üzerine yüzde 5.3 değerlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.6 kazançla 127.08 puana çıktı ve 4 Ağustos'tan bu yana en yüksek kapanışına yöneldi. Endekste yer alan 10 sektör grubunun hepsi artış kaydetti.

Japonya Merkez Bankası'nın sanılandan daha güçlü bir politika hamlesinde bulunduğunu ve bunun yabancı yatırımcıların hoşuna gittiğini belirten Mizuho Trust&Banking Co.'nun Tokyo'daki baş stratejisti Takeru Ogihara, Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketiyle zaman kazanacağını ve temerrütü önleyeceğini, piyasaların bunu zaten fiyatlamış olduğunu söyledi.

Çin Merkez Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan'ın Çin'in Avrupa Kurtarma Fonu ve Avrupa İstikrar Mekanizması vasıtalarıyla Avrupa'daki borç krizine dahil olmaya hazır olduğunu söylemesinin ardından Asya Borsaları kazançlarını artırdı.