Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Çin'in Avrupa'daki krizin çözümüne yardımcı olacağını taahhüt etmesi ve Yunan liderlerin, kurtarma fonunu alabilmek için yazılı taahhüt vermeyi kabul etmesi sonrası yükseldi. ABD endeks vadeli kontratları ve Asya hisse senetleri de yukarı yönde hareket etti.

BNP Paribas SA ve Heineken NV, karlarının analistlerin tahminlerinden daha iyi çıkmasının ardından yüzde 3.5'in üzerinde değer kazandı. Kimya şirketi Clariant AG, karının beklenenden iyi çıkması ve tekstil ve kağıt birimlerini satabileceğini açıklamasının ardından yüzde 3.3 prim yaptı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.6 yükselerek, Londra saati ile 09:07'de 264.03 puana çıktı. Endeks bu yıl, ABD ekonomik verilerinin beklenenden daha iyi çıkması ve Avrupa'nın krizi kontrol altına alabileceğine yönelik iyimserlikle yüzde 8 yükseldi. Mart vadeli Standard & Poor’s 500 endeks kontratı yüzde 0.6 yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.8'lik bir ralli gerçekleştirdi.

Londra'da ETX Capital'den Almanya satış işlem müdürü Markus Huber, "Çin Avrupa kurtarma fonuna katılmayı taahhüt etti. Bu yalnızca eldeki cephanenin artmasını değil, aynı zamanda, Japonya, Rusya, petrol zengini ülkeler ve hatta muhtemelen ABD'nin de krizle mücadelede aktif bir biçimde yer almasını sağlayabilir" dedi.

Çin, Avrupa'nın kurtarma fonuna destek verme ve euro avrlıklarını koruma taahhütünde bulundu. Bu taahhüt, ikinci kurtarma paketini alması için bütçe kısıntılarına gitmesi yönünde Yunanistan'a aratn bir baskı uygulayan Avrupalı maliye bakanları için bir teşvik olabilir.