Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, bankaların ticaret bağımlı işletme modellerinin yatırımcıları riske attığını savunarak, dünya genelinde bankaların kredi notunu tehdit etti. Tahvil piyasası ise aynı fikirde olmadığının sinyalini veriyor.

Bank of America Merrill Lynch Endeksi'nin verilerine göre ABD'den Avrupa ve Asya'ya birçok banka tahvilleri Kasım sonundan 13 Şubat'a kadar yüzde 5.8 getiri sağlayarak, Eylül 2009'da sonlanan dönemden bu yana en büyük 3 aylık kazancına işaret etti. Moody's'in finansal reformların kârları azaltması ve fonlama maliyetlerinin  yatırımcı güvenine fazla duyarlı hâle gelmesinden ötürü bankaların zarar görebileceğini söylemesine rağmen yatırımcılar tahvilleri yukarı taşıyor.

CreditSights Inc.'e göre, Goldman Sachs Group Inc. ve Morgan Stanley, Moody's'in kredi notunu 1 ila 3 kademe indirebileceği bankalar arasında yer alabilir. Bu durum kredi kuruluşunu, yeni sermaye zorunlulukları ve işlem kısıtlamalarının ABD'deki bankaları uzun vadede daha güvenli hâle getireceğine yönelik duruşlarını koruyan Neuberger Berman Group LLC ve TCW Group Inc. gibi birçok para yöneticisi şirketle karşı karşıya getirebilir.

Aracı şirket modelinin bozulmuş olduğuna inanmadıklarını belirten TCW'nin kredi araştırmaları müdürü Jamie Farnham, "volatilitesi daha az şirket çizgisi, daha net bankacılık ve yüksek sermayeli kuruluşlara sahip olacaksınız" dedi.