Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'in Avrupa kurtarma fonlarına yatırım yapacağını söylemesiyle piyasa desteklendi. Hisse senetleri tırmanırken, emtia 6 ayın zirvesine çıktı. Gelişmekte olan ülke hisseleri, son 2 haftanın en büyük kazancını kaydetti.

MSCI Tüm Dünya Endeksi, dün yüzde 0.4 düşüş kaydetmesinin ardından yüzde 0.7 artış kaydetti. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.3 kazanç sağladı. Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.6 yükseldi. Dolar Endeksi ise endişelerin gevşemesi üzerine yüzde 0.4 geriledi. 10 yıllık Alman tahvililerinin getirisi 1 baz puan arttı; 10 yıl vadeli İtalyan tahvillerinin faizi ise 4 baz puan yükseldi. 24 adet ham maddenin göstergesi S&P GSCı Endeksi yüzde 0.6 primlendi.

Çin Merkez Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan, dünyanın en büyük Döviz rezervlerinin sahibi Çin'in merkez bankası ve varlık fonları kaynaklarının Avrupa'nın kurtarma fonlarına yatırım yapmak için kullanılabileceğini söyledi. l

Euro Bölgesi ekonomisi analistlerin beklentilerinin altında küçüldü; BNP Paribas SA ve Heineken NV'nin kazançları da beklentilerin üzerinde geldi. Fed tarafından bugün açıklanacak olan ABD'nin sanayi üretiminin Ocak ayında son 6 ayın en büyük sıçramasına işaret edeceği tahmin ediliyor.

Çin'in Avrupa'nın sorunlarını giderebileceğini belirten Sidney'deki National Australia Bank Ltd.'ın baş piyasa araştırmacısı Peter Jolly, Çin'in, ABD hazine kağıtlarına akışı azaltmaya yetecek düzeyde olduğunu söyledi.

Avrupalı maliye bakanları Yunanistan'ın üzerindeki 130 milyar euroluk kurtarma paketini alabilmesi için bütçe kesintilerinin uygulanmasına yönelik baskılarını artırıyor. Bakanlar bugün Brüksel'de yapılacak olan Maliye Bakanları toplantısını iptal etti.